Krizde sular durulmuyor! Apple’a soruşturma üzerine soruşturma

Apple’dan gelen ‘pili eskiyen cihazların yavaşlatıldığı’ itirafı dünya çapında büyük yankı uyandırmıştı. Açıklamada bu kasıtlı müdahalenin cihazların ömrünü uzatmak için yapıldığı vurgulansa da Apple güven kaybetti, kaybetmeye de devam ediyor…

Kriz yönetiminin acil olarak devreye sokulması gereken bir dönemde Apple’ın bulduğu çözüm kullanıcıları tatmin etmedi. Pil fiyatlarındaki büyük indirim de kullanıcıları sakinleştirmeye yetmedi.

Apple’ın endişeli olduğu açıklamalarına da yansıdı: “Bazılarınızın Apple’ın sizleri yarı yolda bıraktığını düşündüğünüzü biliyoruz. Özür dileriz.” 

Adsız tasarım (4)

Kuru kuru özür sorunu çözmedi. Apple’ın CEO’su Tim Cook’un hiçbir gerekli adımı atmadığı konuşulurken diğer bir darbe de Fransa’dan geldi.

Fransa savcılığından Apple’a soruştuma

Fransa’da tüketici derneğinden yapılan şikayeti değerlendirip soruşturma açılmasına karar veren Paris savcılığı Apple’a, hilekarlık dahil olmak üzere bir sürü suçlama için soruşturmaya gidileceğini açıkladı.

Apple her ne kadar cihaz ömrünü uzatmak için yavaşlatma yapıldığını açıklamış olsa da iddialar bütün iPhone’ların bir yıldan sonra kasıtlı yavaşlatıldığı, amaçlarının ise insanları yeni iPhone almaya itmek olduğu yönünde.

Adsız tasarım (6)

Kaynak: Forbes

 

 

İLGİLİ HABERLER