KPMG Uluslararası Vaka Analizi Yarışması sonuçlandı

KPMG Global tarafından İspanya’da bu yıl 10’uncusu gerçekleştirilen KPMG Uluslararası Vaka Analizi Yarışması (KICC) 2-5 Nisan 2013 tarihlerinde Madrid’de düzenlendi. 23 ülkeden 92 öğrenci; gerçekçi iş senaryolarına çözümler geliştirmek üzere yarıştıkları bir platformda bir araya geldiler. KPMG yöneticileriyle öğrencileri bir araya getiren, hem öğretici hem de eğlenceli bir program olan yarışmanın Türkiye elemelerini başarıyla tamamlayan Bilkent Üniversitesi’nden katılan Bilkenters ekibi, Madrid’de diğer ülkelerden gelen takımlarla 3 gün boyunca yarıştı.

Türkiye’yi temsil eden Bilkenters ekibinin ilk vaka çalışması telekomünikasyon sektöründeki önemli rakibin sektördeki konumlanmasına yönelik oldu. Ekibin ikinci vaka çalışması ise İspanya’da bir bankanın yatırım konuları hakkında gerçekleşti. Organizasyon sonunda, final sunumları KMPG’nin hizmet verdiği müşterilerinden olan İspanya’nın en büyük bankası “Banco Santander”de yapıldı. Öğrenciler bu sayede profesyonel iş süreçlerini deneyimleme şansı yakaladılar. İK profesyonellerinin de aralarında bulunduğu 18 kişilik jüri tarafından değerlendirilen ve proje sunumlarının ardından finale kalan 5 ülke (Avustralya, Norveç, Hindistan, Danimarka, İrlanda) arasından Avustralya’dan katılan ekip birinci oldu. Birinci olan ekip, iki haftalık ABD’de Boston’da girişimcilik alanında eğitim ödülünü almaya hak kazandı.

KPMG Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Seden Kundakçıoğlu yaptığı açıklamada, “KPMG Türkiye olarak, Vaka Analizi Yarışması gibi organizasyonların daha sık yapılması için gerekli çalışmalara destek olmaya devam edeceğiz. Türkiye’deki üniversitelerde denetim, vergi ve danışmanlık alanlarında kariyer hedefi olan öğrencilerin bu çalışmalardaki yatkınlık ve yetkinliklerinin geliştirilmesinin sektörümüz için oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

KPMG Uluslararası Vaka Analizi Yarışması, KPMG Global tarafından tasarlanarak KPMG üye firmaları tarafından uygulanıyor. Öğrencilere işletme konulu vaka çalışması yazma, analiz ve sunum becerilerini geliştirme fırsatı sunuluyor. Yarışmaya katılan öğrenciler KPMG üye firmasının kültürünü tanıyarak KPMG’de çalışmanın onlara getireceği artı olanakları öğrenme şansına sahip oluyor. Öğrenciler aynı zamanda heyecanlı ve zorlayıcı bir yarışma ortamında, uluslararası bir şirketin iş ortamını simüle ederek, yaptıkları çalışma sonucunda deneyimli profesyonellerden geri bildirim alıyorlar.

İLGİLİ HABERLER