Koton yeni kampanyasıyla hatasından döndü

Koton, Koton Kids markası için yeni sezon koleksiyonunu tanıttığı reklam filmini yayınladı. Reklam filminde çocukların kendi dünyalarına ait olan yaratıcılıkları işlenerek bu eksende giyinmek istemeleri anlatılıyor.

Ferruh Altun ferruh@marketingturkiye.com

Buraya kadar her şey normal. Tabi eğer Koton Kids’in bir önceki reklamını izlemediyseniz… Tabiri caizse bir önceki kampanyadan ağzı yanan Koton bu defa yoğurdu üfleyerek yiyor. Zira Koton Kids’ın “Tarzı olan çocuk” ve “Çocuk Kafası Çocuk Modası” sloganlarıyla yayına giren reklamında çocuklar birer yetişkin gibi gösterilmiş ve bu durum kamuoyunda fazlasıyla eleştirilmişti. Eleştiriler de hiç yabana atılır cinsten değildi. Kimine göre Koton Kids’ın “Tarzı olan çocuk” reklamları çocukların saflıklarından faydalanıyor ve çocukları bir pazarlama nesnesi haline getiriyordu, kimisine göre ise çocuk istismarının ve pedofilinin arttığı bir dönemde çocukları, özellikle kız çocuklarını, yetişkin kıyafetleri ve hareketleriyle göstermek yapılabilecek en büyük hataydı. Özellikle pedagogların hışmına uğrayan kampanya apar topar yayından kaldırılırken reklamı yayınlayan 20’ye yakın TV kanalı da para cezasıyla karşı karşıya gelmişti.

Gelelim Koton Kids’in son kampanyasına: Öyle görünüyor ki Koton bir önceki kampanyadan esaslı dersler çıkarmış.

TBWA/İstanbul ekibi ve 2012 Prodüksiyon işbirliğiyle gerçekleştirilen reklam filminin yaratıcı süreci, çocuklardan ve ailelerinden alınan geri bildirimler, onların beklentileri ve hassasiyetleri ekseninde gerçekleştirilmiş. Reklamın ana fikri üç ay süren hazırlık aşamasında hem çocuklar hem de annelerle yapılan detaylı görüşmeler sonucunda ortaya çıkan ortak iç görü neticesinde şekillenmiş. Koton Kids reklam filminin temel hedefi, çocukların “özgür” ve “yaratıcı” yanını yansıtmak ve onların büyüklerden çok daha farklı ve saf olan algısını öne çıkarmak olarak belirlenmiş. Yani Koton ilk çalışmada izlediği yolun tam tersini izlemiş, çocukları çocuk olarak kampanyasına taşımış. 

Çocukların kendi algılarıyla, yaratıcılıklarını ortaya çıkarma konusundaki becerilerinin esprili bir dille aktarıldığı Koton Kids reklam filminin yönetmenliğini ise Özer Feyzioğlu yapmış. Frank Sinatra’nın “I did it my way’‘ şarkısının reklam filmine uyarlanan müziği çocuklar tarafından seslendirilmiş.

İLGİLİ HABERLER