Konsol talebine yetişemeyen Microsoft’tan yardım çağrısı

Pandemi sırasında evde kalmak ve oyun oynamak kesinlikle bir trend ancak insanlar son teknoloji oyun konsollarına ulaşamıyor. Kasım ayındaki lansmanlarından bu yana, Sony’nin PlayStation 5 ve Microsoft’un Xbox Series X ve Series S konsolları, şirketlerin yetişemediği ölçüde talep yarattı ve bu durum yeni stokları bekleyen tüketiciyi hüsrana uğrattı. Microsoft ise çareyi yonga üreticisi AMD’den yardım istemekte buldu.

Microsoft Oyunlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Phil Spencer, geçtiğimiz hafta Xbox Live Programlama Direktörü Larry Hryb ile yaptığı podcast röportajında Xbox eksikliğini kabul etti ve daha fazla ürünü kullanıma sunmak için yonga üreticisi AMD’den yardım istediğini söyledi. Spencer ayrıca, “Konsolları piyasaya sürdük fakat keşke daha fazlasına sahip olsaydık, çok çabuk satıyorduk” diye ekledi.

Xbox web sitesine göre , Xbox Series X ve Series S’in şu anda satıldıkları tüm perakendecilerde stokları tükendi. Xbox yöneticileri daha önce stokların bahara kadar yenilenmeyeceğini söylemişlerdi.

Kasım ayında bazı analistler , Microsoft’un ve Sony’nin kârı en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olmak için kasıtlı olarak konsolların üretimini kısıtladığını iddia ederken , Spencer podcast’te Xbox için durum böyle olmadığını söyledi.

Spencer, “Onları engellemiyoruz, elimizden geldiğince hızlı inşa ediyoruz. Tüm montaj hatları devam ediyor” dedi ve sınırlı arzın nedeninin “fizik ve mühendisliğe bağlı” olduğunu belirtti. Spencer bunun ne anlama geldiğini tam olarak açıklamadı.
Microsoft, Xbox içerik ve hizmetleri için yıldan yıla gelir artışının yüzde 30 olduğunu açıkladı. Bunun aksine segment için gelir artışı önceki yılın aynı döneminde sabit kaldı. Ekim ayında Microsoft’un yonga üreticisi AMD, kişisel bilgisayarlara, oyun sistemlerine, veri depolamaya ve buluta güç veren ürünlere yönelik güçlü talep sayesinde 2020’nin üçüncü çeyreği için rekor gelir duyurdu. Bu verilere göre  AMD, bahsedilen zaman diliminde yüzde 56’lık gelir artışı kaydetti.
Spencer, “Bence oyun 2020’de gerçekten kendine geldi. Şu anda oyuna çok fazla ilgi var. Konsol ve oyun satışları sadece bir işaret. Daha fazla üretim için donanım yetersiz, ancak elimizden geldiğince çok çalışıyoruz” dedi. Microsoft’un hisseleri geçen yıl yaklaşık yüzde 37 arttı, AMD’ler ise neredeyse yüzde 91 arttı.
Kaynak: CNN

İLGİLİ HABERLER