Koç Holding Sek Süt’ü sattı, süt ve süt ürünleri pazarından çekildi!

Koç Holding, süt ve süt ürünleri ürün grubundan tamamen çekilerek salça ve konserve iş koluna odaklanmaya karar verdi. Bu karar kapsamında Sek Süt, 240 milyon TL’ye Çallı Holding’e satıldı.

Haziran 2020’da Bloomberg International Koç Holding’in Sek’i satmayı değerlendirdiğini açıklamış ve bu haber Koç Holding’e bağlı Tat Gıda’nın hisselerini yüzde 7 yükseltmişti. Bugün ise Tat Gıda, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yaptığı açıklamada SEK Süt’ün Çallı Gıda’ya satışının gerçekleştiğini duyurdu. Bu açıklamada Koç Holding, yönetim kurulu tarafından tüm üyelerin oy birliğiyle süt ve süt ürünleri iş kolundaki tüm varlıkların satışına ve salça ve konserve iş koluna odaklanılmasına karar verildiği belirtildi.

Satış işlemi kapsamında Bursa’daki Mustafakemalpaşa Üretim Tesisi ve Aydın’daki Söke Üretim Tesisi ile bu tesislerin üzerinde bulunduğu gayrimenkuller, söz konusu tesislerde bulunan makine ve ekipmanlar, süt ve süt ürünleri iş koluyla ilgili Sek markası dahil tüm fikri haklar, alan adları ve sosyal medya hesapları, stoklar, ilgili iş kolu çalışanları, ilgili teşvik belgeleri ve iş koluyla bağlantılı bazı tedarik ve alt yüklenici sözleşmeleri Çallı Gıda’ya devredilecek.

Sözleşme uyarıca pazarlık usulü ile belirlenen toplam satış bedeli KDV hariç 240 milyon TL olduğu aktarılan açıklama, şunlar kaydedildi:

“Devir, sözleşmedeki Rekabet Kurumu onayının alınması dahil kapanış ön koşullarının gerçekleşmesine bağlı olup, ön koşulların sözleşme imza tarihinden itibaren altı ay içerisinde tamamlanamaması halinde sözleşme kendiliğinden feshedilmiş sayılacak ve teminat mektubu alıcıya iade edilecek. Ön şartların haklı sebep olmaksızın alıcı tarafından yerine getirilmemesi veya alıcının haklı sebep olmaksızın kapanışı gerçekleştirmemesi halinde ise teminat mektubu cezai şart olarak nakde çevrilecektir.”

İLGİLİ HABERLER