Kişisel veri ne anlama geliyor, kişisel verilerin korunması neden önemli?

 

İnternetle birlikte özellikle mobil cihazlara yüklenen casus yazılımlarla ele geçirilen kişisel veriler kullanıcıları tedirgin ediyor. Banka hesap bilgileri, telefon ya da bilgisayara kaydedilmiş kimlik bilgileri ve şifreleri ele geçirmek hacker olarak adlandırılan kişilerce oldukça kolay yapılıyor.

BAREM Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Pervin Olgun kişisel verilerin önemini Marketing Türkiye’ye anlattı.

‘’Paylaşmak Güzeldir Ancak Bazıları Sorun Yaratır’’

T.C. kimlik numarası, Doğum yeri ve tarihi, Anne ve baba adı, Adli sicil kaydı, Yerleşim yeri, Medeni hali, Eğitim durumu, Mesleği, Banka hesap bilgileri, Telefon numarası, Elektronik posta adresi, Kan grubu, Medeni hali, Parmak izi, DNA’sı, saç, tükürük, tırnak gibi biyolojik örnekleri, Cinsel ve ahlaki eğilimi, Sağlık bilgileri, Etnik kökeni, siyasi, felsefi ve dini görüşü, sendikal bağlantılar hep kişisel bilgidir.

Kişisel verilerin korunması başta özel hayatın gizliliği olmak üzere kişilerin temel hak ve özgürlüklerinin korunması için çok önemli.

Kişisel Veri Koruma hayatımıza ne zaman girdi?

Kişisel veri korumanın tarihini Hipokrat yeminine kadar götürebiliriz. Hipokrat MÖ 460-370 yılları arasında yaşadı ve hekimler hala meslekleri dolayısıyla öğrendikleri sırları saklayacaklarına yemin ederek mezun oluyorlar.

Türkiye’de kanun yeni çıktı, dünyaya göre durumumuz nasıl, çok mu gerideyiz?

Data Protection and Privacy Group, veri koruması ile ilgili yasal düzenlemeleri global olarak izleyen bir kurum. Bu kurumun Ocak 2016 verilerine göre, Batı Avrupa, ABD ve Kanada veri koruma düzenlemeleri açısından en iyi durumda görünen ülkeler.

Peki bunlar yeterli değil miydi ki yeni bir yasaya ihtiyaç duyuldu?

Giderek artan bir şekilde çeşitli bilgilerimizi internete yüklüyoruz. Özellikle internet aracılığıyla tüm bilgilerimize erişilmesi çok kolay. Tüm dünyada halen düzenlemeler yetersiz. Sosyal medyadaki gönüllü paylaşımlarımızı bir kenara bıraksak bile; devlet ile ilgili işlerimizi e-devlet ile yapıyoruz, bankaların internet şubelerini kullanıyoruz, hekim randevularını internetten alıyoruz, okul notları internette, uçak biletinden parfüme kadar birçok ürünü internetten satın alıyoruz.

Yeni yasa, pazarlama alanında araştırmalar yapan bir şirket olarak sizleri nasıl etkileyecek?

Bu yeni yasayla birlikte iş hayatımıza, işlerin yasaya uygun olarak yapılmasını kontrol edecek, garanti altına alacak ve bu konunun sorumluluğu devralacak bir ‘’Veri Sorumlusu’’ girecek.

Peki araştırma şirketleri bu kanun kapsamında veriyi nasıl toplayacak, birleştirecek, analiz edecek ve kullanacak?

Veriyi toplarken aşağıdaki gibi bir tanışma cümlesi ile şirketimizin adı, saha görevlisinin adı, veriyi yalnızca araştırma amaçlı anonim olarak topladığımız, kişisel veriyi paylaşmayacağımız konularında görüşeceğimiz kişiyi bilgilendiriyor ve iznini alıyoruz:

“Eğer anketör bu şekilde bir giriş yapmıyorsa, sorgulayın.”

İyi günler, benim adım……, Barem Pazar Araştırma ve Özel Eğitim Merkezi’nden geliyorum. Bir anket çalışması yapıyoruz ve size de birkaç soru sormak isterim. Bu çalışmaya katılım tamamen gönüllüdür. Vereceğiniz tüm bilgiler kesinlikle gizli tutulacak ve 3. kişiler ile paylaşılmayacaktır. Tüm bilgiler anonim olarak toplanacak ve analiz edilecektir, yani yanıtlarınız ile isim, adres, telefon bilgileriniz eşleştirilmeyecektir ve yalnızca araştırma amaçlı kullanılacaktır.

Araştırmacılara Öneriler

1-Sadece ihtiyacınız olan veriyi toplayın

2-Veritabanınızı güncel ve doğru tutun

3-Veri toplama amaçlarını sınırlayın

4-Veritabanlarını başka amaçlar için tekrar kullanmayın

5-Verileri; kaybolma, izinsiz giriş, kötüye kullanma vb. durumlardan koruyun

6-Veri toplarken şeffaf olun

7-Bireyin bilgi, erişim, kontrol gibi haklarını kullanmasına olanak sağlayın

8-Bu prensiplere uyulmasını sağlamakla yükümlü bir kontrolörünüz olsun

 

 

 

İLGİLİ HABERLER