KFC gülümseyerek ödeme yöntemine Çin’de başladı

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Hangzhou şehrinde yer alan KFC’nin yeni KPRO restoranında ödeme için oldukça inovatif bir yöntem başlatıldı. Teknoloji firması Ant Financial’ın hazırladığı Smile to Pay uygulaması yemek siparişi verirken gülümseyerek ödeme yapmayı sağlıyor.

Sistem bunu kiosklara yerleştirilmiş 3 boyutlu bir kamera sayesinde gerçekleştiriyor. Restoranda sipariş verirken dokunmatik ekranda yüz tarama ile ödeme seçeneğini işaretlediğinizde self-servis monitörü sizin bir fotoğrafınızı çekiyor. Ödemenizi onaylamak için telefon numaranızı girdikten sonra Alipay hesabı üzerinden para çekimi sağlanıyor.

Hiç şüphesiz zaman kazandırıcı olsa da uygulama güvenlikle ilgili soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Ancak uygulamayı geliştiren Ant Financial kendinden emin. Konu hakkında açıklama yapan Ant Finance Biyometrik Kimlik Teknoloji Direktörü Jidong Chen, “Oluşturduğumuz sistem bir kullanıcının kimliğini garanti etmek için bir 3D kamera ve bir ‘canlılık tespit algoritması’ kullanıyor. Örneğin algoritma yalnızca canlılardan gelebilecek gölgeleri ve diğer özellikleri tespit edebiliyor, böylece bir kişinin Alipay hesabını ele geçirmek isteyen biri tarafından kullanılabilecek fotoğraf veya videoları engelliyor. Telefon numarası kontrolünün eklenmesi ise ‘işlemlerin ekstra güvenliğini’ sağlıyor” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER