“Kendini koru, çevreni koru, herkesi koru.”

Salgının başından bu yana parfüm fabrikalarını dezenfektan üretim atölyelerine dönüştüren markalardan çözüm üretmeyi rekabetten daha çok önemseyip sektörel pazarlarındaki en büyük rakipleriyle iş birliğine giden kurumlara kadar, kamusal sağlığı ve refahı sağlamak isteyen birçok marka hikayesine şahit olduk. Kimi markalar inovatifliğiyle, kimileri çözüm denemelerinin sayısıyla takdir toplarken bu markaların kim olduğunu görmek için çok uzağa bakmanıza hiç gerek yok. Vestel, pandemi döneminde toplum sağlığını korumak için bu sefer bir sosyal sorumluluk projesine imza attı.

Pandemi boyunca çözüm arayışları üzerine kaynak ve zaman yatırımı yapan kurumlardan Vestel hayata geçirdiği uygulamalara bir yenisini daha ekledi. Uzmanların maskelerin ters çevrilerek bir poşet içinde çöpe atılması yönündeki uyarılarına rağmen çöp konteynırlarının dışına taşmış ve denizde başı boş gezen kullanılmış maskelere rastlamak mümkün. Vestel kamusal sağlığı tehlikeye atan bu tehdidi çözmek için bir Maske Dönüşüm Ünitesi’ni tasarladı.

Vestel’in projesinin yararları kullanılmış maskelerin arz ettiği tehlikeyi yok etmesiyle sonlanmıyor; toplanan maskeler, Askıda Ne Var? platformu aracılığıyla görme engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmayı hedefleyen akıllı baston WeWalk bağışına dönüşüyor.

Vestel ve YGA’lı gençler tarafından geliştirilen, dünyanın en itibarlı dergilerinden TIME’ın geçen yıla damga vuran 100 icattan biri olarak gösterdiği Akıllı Baston WeWALK, maskesini bu üniteye atan bireyler sayesinde Askıda Ne Var Sosyal Sorumluluk Platformu aracılığıyla görme engelli bir bireye bağışlanacak.

“Kendini koru, çevreni koru, herkesi koru” sloganıyla yola çıkan Maske Dönüşüm Ünitesi Projesi ilk olarak Zorlu Center, Vestel Ekspres mağazaları (Kızıltoprak, Feneryolu, İnönü Caddesi, Suadiye, Serasker), Beşiktaş, İzmir Mavibahçe, Karşıyaka ve Alsancak’ta hayata geçirildi. Bakırköy ve Bahçeşehir’de de konumlandırılacak Maske Dönüşüm Ünitesi’nin kısa sürede 200 noktaya ulaşması planlanıyor.

 

İLGİLİ HABERLER