“Karpuzun Rüyası” ile karpuzlar daha kolay taşınabilecek

Uluslararası bir ambalaj ve kâğıt grubu olan Mondi, karpuz tedarik zincirindeki gıda kaybını önleyen ve ürünün satış noktasındaki görünümünü iyileştiren, yenilikçi bir ambalaj çözümü geliştirdi. Gelişmekte olan ülkelerde, gıda kayıplarının %40’ı temelde hatalı taşıma ve depolamadan dolayı tedarik zincirinin ilk safhalarında ortaya çıkıyor. Dünyada üretilen yaklaşık 1,3 milyar ton gıdanın kabaca üçte birinin kaybolduğu veya çöpe atıldığı göz önüne alındığında, pazarda daha fazla gıda kaybını önleyecek yeni çözümlere ihtiyaç duyuluyor.

Halen, kaliteli karpuzlar süpermarketlerde sekizgen kutular, oluklu veya plastik kasalar ya da “klasik American Box” kutularda satılıyor. Bununla birlikte, Mondi’nin Karpuzun Rüyası (Watermelon’s Dream) projesi, benzersiz dikdörtgen şekli ve içindeki ürünü gösteren penceresiyle standart çözümlere oluklu mukavva malzeme ile bir alternatif sunuyor. Katlanabilen tasarımıyla ergonomik yapısı sayesinde nakliye sırasında kolay monte edilebiliyor. Böylece bir kamyona %50 daha fazla karpuz yüklenerek nakliye maliyeti azalıyor.

Bu çözümün diğer bir faydası da son kullanıcıya sağlanan kolaylık. Yeni tasarımı sayesinde, tüketicilerin ağır karpuzları süpermarketten eve daha kolay taşıması mümkün. Son olarak en önemli özelliklerinden biri de Karpuzun Rüyası geniş baskı alanı ve ürün gösterimi sayesinde daha fazla marka tanıtımı imkânı sağlıyor. Konsept Türkiye’deki süpermarketlerde uygulamaya konuldu ve yakında dünya pazarında kendisini gösterecek.

Antalya Seracılık Genel Müdürü Hasanali KOÇ konuyla ilgili şunları belirtti:

“Mondi’nin yeni ambalajları, hem perakendeciler hem de tüketiciler için karpuzların taşınması ve depolanmasını basitleştiren akıllı bir al ve git çözümü sağladı. Ayrıca rafta müthiş görünüyorlar. Yeni işlevsel tasarımdan çok memnunuz çünkü tedarik zincirindeki gıda atığını %13 azalttık.”

Mondi ürünlerinin hergün milyonlarca insanını hayatına dokunduğunu söyleyen Mondi Oluklu Mukavva Türkiye Ürün Geliştirme Müdürü Fatoş Adak şunları dile getirdi:

“Karpuzun Rüyası (Watermelon’s Dream), Mondi’nin pazarın kolaylık, satış noktasında farklılaşma ve sürdürülebilirlik ihtiyaçlarına hitap edebilme becerisine mükemmel bir örnek. Mondi ürünleri her gün milyonlarca kişinin hayatına dokunuyor, bu nedenle ürünlerimizin toplumda ve faaliyet gösterdiğimiz topluluklarda pozitif bir etki yaratmasını istiyoruz.”
karpuz_3

İLGİLİ HABERLER