Karantina günlerinde tek ekran kime yeter?

Gemius, Koronavirüs günlerinde farklılaşan tüketici davranışı ve öngerüleri paylaştığı rapor serisinde bu kez dijital TV tüketimlerine odaklandı. Koronavirüsten korunmak ve toplum sağlığını düşünen bilinçli bireyler evlerinde karantina uygulamasına geçiyor. Bu süreçte insanlar bilgi ihtiyacını karşılamak için haber içeriği tüketimini arttırmış olsa da endişe yaratan gündemden uzaklaşmak için de kafa dağıtıcı içeriğe ihtiyaç duyuyor. 

Burada iki farklı davranış tipinin TV’lerin dijital kanalları ile premium içerik sahibi dijital platformlara içerik tüketim artışı olarak yansıyacağı öngörülüyor. Birincisi evde yalnız kalan ve gündemden biraz uzaklaşmak isteyen bireyin iş yoğunluğu, iş saatleri ya da dizi saatlerinin paralel olması  sebebiyle ıskaladığı TV içeriklerini dijital VOD ya da TV’nin dijital platformundan tüketmesi, ikincisi ise aynı ailede yaşayan farklı yaş gruplarının, anne, genç birey, çocuk, baba gibi tüm gün tek bir TV ekranını paylaşamaması durumu. Genç bireyin dizi izlemek istediği saatte, aile büyükleri tartışma programlarını seyretmek istediğinde evde tek TV var ise çözümün dijital kanal olması kuvvetle muhtemel.
Gemius hayatın akışının sokaktan/ofisten eve taşınması ile birlikte tek kanalın  yeterli olamayacağı bu günlerde dijital TV tüketim verilerinde 14-17 Mart dönemini derledi. İşte o sonuçlar:

  • “Evde kaldığımız” Pazartesi ve Salı günlerine ait IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması günlük verileri özellikle dizi/premium content içeriği ile farklılaşan ve kodlu ölçümle tüm platformlarda toplam erişimde ilk 5 sırayı paylaşan  fox.com.tr, puhutv.com, atv.com.tr, showtv.com.tr ve startv.com’nin kullanıcılarının bir yandan gündemi takip ederken, diğer yandan dijital premium content tüketmeye devam ettiklerini gösteriyor. İlgili sitelerin kesişimden arındırılmış  toplam gerçek izleyici erişimleri Pazartesi ve Salı günü kesintisiz şekilde artarak 17 Mart Salı günü 1.7 milyon rakamını geride bırakmış.

* Dijital TV Gerçek İzleyici Trendi(IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması, Günlük Veri)

  • Site gerçek izleyici rakamlarını sosyal izalosyonun arttığı son 3 günlük dilimde tek tek incelediğimizde ise startv.com.tr’de %152, atv.com.tr’de %106, puhutv’de %104, showtv.com.tr’de %79 ve foxtv.com.tr’de %73’lük yükseliş kaydettiğini görüyoruz.
  • Toplam izleyici sayısının en yüksek noktaya ulaştığı 17 Mart tarihinde ortalama bir kişinin içerik izleme süresi  1 saat 14 dakika olurken, kişi başına izlenilen ortalama video sayısı ise 2.3 olmuş.
  • Aynı güne Sosyo-demografik olarak da baktık. Buna göre 17 Mart tarihinde toplam izleyicilerin %52.5’ini kadınlar oluştururken, ABC1 SES grubunun %58 ile baskın segment olduğunu ve 25-34 yaşın öne çıktığını söyleyebiliriz.

İlgili kanalların dizi/program kırılımı yapmış olanlarının dizi detayı incelemesini günlük IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması üzerinden inceleyebilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER