Karanlık mod sonunda Google’a da geldi

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde hem Android hem de iOS tüm sistemleri kapsayan karanlık modlarını kullanıcılarının beğenisine sunmuştu. Bu modlar tüm beyaz veya parlak UI karakteristikleri siyah veya ismin de belirttiği gibi karanlık alternatiflerine çeviriyor. Karanlık modlar kullanıcılar arasında popülerliğini korumaya devam ediyor; bunun nedeni şarj özellikle akıllı telefonlarda şarj ömrünü uzatması ve elbette alışılmış beyaz temalardan çok daha havalı görünmesi.

Ancak iOS ve Android tüm sistemlerini kapsayan karanlık modu uzun süredir kullanıma sunmuş olmalarına rağmen bağımsız uygulamalarda, bu özelliği desteklemek uygulamaların yaratıcılarına düştü. Bu süreçte de kimi yazılımcı elini çabuk tutup gerekli değişimleri yaparken kimisi daha yavaş davrandı.

Ağır hareket eden kurumlar arasında şaşılacak bir olgu olarak Android’in çatı firması Google da buluyordu.  Ancak bu haftadan itibaren Android ve iOS’taki Google aplikasyonu karanlık modu desteklemeye başlayacak (Google’ın diğer uygulamalarının çoğu bu değişimi gerçekleştirmişti).

Siz de cihazlarınızın şarj ömründen şikayet edenlerdenseniz, Google aplikasyonunun en son sürümüne sahip olduğunuzdan emin olduktan sonra;

Android 10 ve sonrasını kullanan Android kullanıcıları için: Tüm sisteminiz hali hazırda karanlık moddaysa, Google da kendiliğinden karanlık moda geçecektir.

Android 9 ve öncesini kullanan Android kullanıcıları için: Google aplikasyonuna girin ve Ayarlar kısmından karanlık modu seçin.

iOS 13 ve sonrasını kullanan iPhone kullanıcıları için: Tüm sisteminiz hali hazırda karanlık moddaysa, Google da kendiliğinden karanlık moda geçecektir.

iOS 12 ve öncesini kullanan iPhone kullanıcıları için: Google aplikasyonuna girin ve Ayarlar kısmından karanlık modu seçin.

 

İLGİLİ HABERLER