Jack Ma: “Geleneksel küreselleşme sona eriyor, dijital küreselleşme kapıda”

Dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından Alibaba’nın Kurucusu Jack Ma, Çin Yeşil Şirketler Zirvesi’nde etkileyici bir konuşmaya yaptı. “Geleneksel endüstriyel çağın küreselleşmesi sona eriyor” diyen Ma “Dijital çağın küreselleşmesi başlıyor” dedi.

Konuşmasında geçmişte küreselleşmenin gelişmiş ülkeler tarafından yönetildiğine belirten Jack Ma, gelecekte küreselleşmenin gelişmekte olan ülkelerle küçük ve orta ölçekli işletmelerin katılımıyla şekillenmesi gerektiğini söyledi. “Geçmişte ticaret küreselleşmenin ana gücüydü, gelecekte teknoloji ana güç olacak. Geçmişte insanlar ve ürünler aktı, gelecekte ise artık veriler ve hizmetler akacak” diyen Jack Ma sözlerini şöyle sürdürdü: “Dijital çağda küreselleşme, internet teknolojisini iyi kullanan kuruluşlara ait. Gelecekte, cep telefonu olan herkes küresel iş yapabilir. Tüm küçük ve orta ölçekli işletmeler çok uluslu şirketler olmalı. Son 30 yılda küreselleşmeyi 6 bin büyük şirket belirledi, ancak geleceği 60 milyon KOBİ belirleyecek.”

Jack Ma ayrıca ABD’deki 300 milyon insanın tüketiminin yol açtığı önceki küreselleşme dönemiyle karşılaştırıldığında, yeni küreselleşme döneminin 1,4 milyar Çilinin iç talebi tarafından yönlendirileceği görüşünü de dile getirdi.

Jack Ma, girişimciler için gelecek fırsatların Çin’de 1 milyon nüfuslu küçük şehirlerde yattığına, bu şehirlerin getirdiği tüketim potansiyelinin henüz ortaya çıkarılmadığına dikkat çekti. Ma “Küreselleşme dünyaya hizmet etme becerisidir, dünyada para kazanma yeteneği değil” dedi.

İLGİLİ HABERLER