İzinsiz reklam iletilerine bakanlıktan online şikayet sistemi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı birçok firmanın tüketiciye izinsiz  mesaj atmaya devam ettiğini belirledikten sonra tüketiciler için Ticari Elektronik İleti Şikayet sistemini hayata geçirdi. 

1 Mayıs’tan itibaren firmaların izinsiz reklam mesajı göndermesi yasaklanmıştı. Ancak bu yasağa rağmen firmaların tüketiciye mesaj atmaya devam etmeleri üzerine bakanlık internet üzerinden şikayet sistemi kurdu. Tüketiciler kimlik numarası ve doğum tarihini yazarak sisteme girebiliyor.Cep telefonuna gelen onay kodunun ardından sistemde şikayet ekranı açılıyor.Tüketiciler ekranda sesli arama, sms, e-posta mesajlarıyla şikayet kategorilerini işaretliyor. Tüketicinin tüm bilgileri doldurduktan sonra ‘Ticari elektronik ileti onayım olmadan gönderiliyor‘ seçeneğini işaretlemesinin ardından şikayet formu bakanlığa gönderiliyor.

Bakanlık tarafından incelenen şikayet formunun ardından firmaya ceza kesilirken, tüketici de süreç hakkında bilgilendiriliyor. Boşluktan yararlanan firmalara ise 50 bin TL’ye kadar para cezası veriliyor.

İzinsiz reklam iletisi şikayet sistemine buradan ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER