İTÜ’den Ağaoğlu’na sert yanıt

“Araştırma için hediye edilen bir aracın sürekli gündeme taşınması ve geri istenmesi Türk kültürü ve gelenekleriyle bağdaşmamaktadır.”

Ali Ağaoğlu’nun yaptığı açıklamalar doğrultusunda yapılan haberlerin akabinde İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’nden kamuoyu açıklaması geldi. Yönetim, Tesla otomobilin atıl kaldığıyla ilgili çıkan haberlerin asılsız olduğunu ifade etti:

Tesla Roadster, 28.02.2012 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi ‘ne (İTÜ) araştırma amaçlı kullanılmak üzere bağışlanmıştır. 2012 yılından itibaren Tesla Roadster, öğrencilerin eğitimi ve araştırma faaliyetleri için kullanılmaktadır.

Kamuoyu açıklamasında İTÜ’nün kapılarının her zaman basın mensuplarına açık olduğunun altı çizilirken Ali Ağaoğlu’nun atıl kaldığı gerekçesi ile bağışladığı aracı geri istemesi de şu sözlerle yorumlandı; Ayrıca araştırma için hediye edilen bir aracın sürekli gündeme taşınması ve geri istenmesi Türk kültürü ve gelenekleriyle de bağdaşmamaktadır.

tesla

Açıklamada İstanbul Teknik Üniversitesi’nin elektrikli araçlar konusunda yaptığı çeşitli çalışmalardan da bahsedildi; “Bunun son örneği İTÜ Teknokent bünyesinde bulunan Derindere Motorlu Araçlar’ın (DMA) üretmeye başladığı elektrikli araçların pillerinin şarj istasyonuna gerek olmadan şarj edilebilmesidir. İTÜ, Araç bataryasının uzun mesafe gitmesine imkan vermeyen araçlardan yola çıkarak bugün tek şarjla 450 kilometre yol alabilen araçları ülkemize kazandırmıştır.”

Rektörlük yaptığı açıklamada aracın şu anki halinin görselini de paylaştı;

tesla ağaoğlu

 

 

İLGİLİ HABERLER