İşverenlerin yüzde 63’ü yetenekli işgücü bulamıyor!

ManpowerGroup 2014 Yetenek Açığı Raporu dünyadaki işverenlerin yüzde 36’sının yetenekli işgücü bulmakta zorlandığını ortaya koydu. Öte yandan, yüzde 63 ile Türkiye, dünya ortalamasının çok üzerinde seyrederek yetenek açığının en fazla hissedildiği ülkelerden biri oldu.

ManpowerGroup tarafından dokuz yıldır küresel çapta hazırlanan “Yetenek Açığı Raporu”nun 2014 sonuçları açıklandı. Araştırmaya katılan 42 ülkeden, 37 binden fazla işverenin yüzde 36’sı, yetenek açığıyla karşı karşıya olduklarını ve doğru becerilere sahip personel bulmakta zorluk yaşadıklarını belirtirken, bu oran 2007 yılından bu yana kaydedilen en yüksek oran olarak dikkat çekti. Küresel yetenek krizinde başı yüzde 81 ile Japonya çekerken, yüzde 63 ile Türkiye, geçtiğimiz yıla göre yetenek açığı sorununda yüzde 5 artış sergiledi ve en fazla yetenek açığı bulunan ülkeler arasında yer aldı.

Sıralamada Japonya’nın ardından yüzde 67’yle Peru, yüzde 64’le Hindistan gelirken; Türkiye, Arjantin ve Brezilya’da oranlar yüzde 63 olarak belirlendi. Türkiye aynı zamanda EMEA bölgesindeki 24 ülke arasındaki en yüksek Yetenek Açığına sahip ülke konumunda bulundu.

ManpowerGroup 2014 Yetenek Açığı Araştırması’nı Türkiye açısından değerlendiren Manpower Türkiye Genel Müdür Reha Hatipoğlu “Raporda da görüldüğü üzere yetkin ve deneyimli insan kaynağına ulaşmak küreselleşen ve dolayısıyla iş rekabetinin arttığı bütün ülkelerde önemli bir sorun teşkil ediyor” dedi. Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin büyümesinin önündeki başlıca engellerin finansman ve insan kaynaklarına ulaşmak olduğunu dile getiren Hatipoğlu, “Bu anlamda değerlendirildiğinde, 2014 yetenek açığı raporunun detayları Türkiye için acil önlem çağrısı yapmaktadır“ diye konuştu.

Dünyada doldurulması en zor 2 pozisyon ise son üç yıldır değişmiyor. Türkiye’de 2013 yılında ilk sırada yer alan “Mühendis” pozisyonu ise yerini “Zanaatkâr”a bırakıyor.

Türkiye’de 2014 yılında en fazla “Yetenek Açığı” bulunan 10 pozisyon:

1. Zanaatkâr
2. Mühendis 
3. Nitelikli işçi 
4. Muhasebe ve Finans Personeli 
5. Teknisyen
6. Satış Temsilcisi 
7. Üretim/Makine Operatörü 
8. Restoran ve Otel Personeli
9. Pazarlama/Halkla İlişkiler/İletişim Personeli 
10.Yönetici/İdareci 

İLGİLİ HABERLER