İstediği zammı alamayan iş arıyor

Kariyer.net düzenlediği ankette adayların 2015 zam beklentilerini araştırdı. Anketi yanıtlayan 11 bin 16 kişinin yüzde 69’u 2015’te istediği zammı alamazsa iş aramaya başlayacağını söyledi.

İş dünyası ve özellikle çalışanlar için yılın son günlerinde gündem ücret artış oranları olur. Kariyer.net çalışanların 2015’te ücretlerdeki zam oranları ile ilgili beklentilerini web sitesinde düzenlediği bir anketle ortaya çıkardı. 11 bin 16 kişinin yanıtladığı ankette çalışanlar, enflasyon oranında zam beklentileri olduğunu söyledi. “Sizce bu yıl ücret artışları geçtiğimiz yıla göre daha fazla mı olacak?” sorusuna adayların yüzde77’si “Hayır”, aynı kalacak yanıtını verirken, sadece yüzde23’ü “Evet” dedi. Bu oranlar adayların 2015’teki ücret artışlarıyla ilgili çok umutlu olmadığını ortaya çıkarıyor. Diğer bir soru ise bekledikleri artışı alamayan çalışanların düşünceleriyle ilgiliydi. “Bu yıl istediğim ücret artışını alamazsam; İş aramaya başlayacağım” diyenler ankete katılanların yüzde 69’unun ortak görüşü. Çalışanlar, ücret artışlarının yüksek olamayacağını düşünüyor. Enflasyon oranında zam, büyük çoğunluğun beklentisini oluşturuyor. Ücret artışlarının motivasyonla doğrudan ilişkili olduğu sonucu ortaya çıkıyor. Tepkisiz kalan çalışan sayısının da yüzde31’de kalması işini kaybetme korkusunu gösterirken yıl içinde zam beklentileri devam ediyor.

Ücretler prim ve yan haklarla destekleniyor

Adayların beklentilerinin enflasyon yönünde olduğunun altını çizen Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, 2014 yılı hedeflerini tutturabilen, belirli bir kârlılık oranını koruyan şirketlerin çalışanlarının bu konuda daha şanslı olduğunun altını çizdi. Azoz, “Dünyadaki gelişmelere bakarsak bu yıl sadece enflasyon yaşanan ülkelerde, enflasyon oranında ücret zammı yapılması gündemde. Bu bağlamda ülkemizde de oranın enflasyona endeksleneceğini düşünebiliriz. Ancak ücretlerde en önemli trend, performans değerlendirmesi ve buna bağlı olarak verilecek prim ve yan haklar” yorumunu yaptı.

 

İLGİLİ HABERLER