“İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” kuruluşlarının güncellenen listesi

11 Mayıs 2011’de İstanbul’da imzaya açıldığı için ‘İstanbul Sözleşmesi’ ismiyle anılan “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”ni imzalayan ve onaylayan ilk ülke Türkiye olmuştu. Kadına yönelik şiddet konusunda bağlayıcılığa sahip ilk uluslararası sözleşme olan İstanbul Sözleşmesi’ne dair tartışmalar sürse de hem kamuoyunun hem de kurumların desteği büyüyor.

Kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin her geçen gün artması karşısında “İstanbul Sözleşmesi Uygulansın” sloganı hem sokaklarda hem de sosyal medya platformlarında pek çok kadın hakları savunucusunun verdiği mücadelenin sesi oldu. Pınar Gültekin’in öldürülmesinin ardındansa toplumun hemen her kesiminden destek alan bu mücadeleye Koç Holding’in başlattığı çağrı ile pek çok şirket de katıldı. Ayrıca Sivil Toplum Kuruluşları, İş Dernekleri ve Birleşmiş Milletler de desteğini sosyal medya aracılığı ile duyurdu.

“İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” diyen kuruluşların paylaşımları

Koç Holding

Sabancı Vakfı 

Borusan Holding 

Tekfen Holding

Zorlu Holding


Eczacıbaşı

Yaşar Holding

SBK Holding 

Boyner Grup 

Gedik Holding

Doğan Holding

GittiGidiyor

Penti

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

#İstanbulSözleşmesiYaşatır

Penti #HepBirlikte ☀️ (@penti)’in paylaştığı bir gönderi ()

Koton

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Koton’dan Açık Davet. #İstanbulSözleşmesiYaşatır

Koton (@koton)’in paylaştığı bir gönderi ()

Yeşim Tekstil 

OXXO


İpragaz 

Petrol Ofisi

Eker 

Pamukkale Şarap 

Yataş 

Darüşşafaka Spor Kulübü 

Özgün Dergi

TÜSİAD

TÜRKONFED 

PERYÖN 

GYİAD 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Kadın cinayetlerine son vermek ve kadına uygulanan şiddetle mücadele etmek hepimizin görevi. Başka Pınar Gültekin’ler öldürülmesin diye; Türkiye ve dünya kadınlarına verilmiş bir söz, güçlü bir taahhüt olan İstanbul Sözleşmesi sahiplenilmelidir. Ülkemiz, sözleşmeden imzasını çekmek yerine sözleşmenin yükümlülüklerini yerine getirmelidir. 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun etkin bir biçimde uygulanmalı, şiddeti uygulayanlar cesaretlendirilmemelidir. Şiddetin önlenebilir olduğuna inanıyor, yasal düzenlemelerin hızlı ve etkin bir şekilde hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. #istanbulsözleşmesiyaşatır #gyiad

GYİAD (@gyiad)’in paylaştığı bir gönderi ()

KESK

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği

Odunpazarı Belediyesi

Odunpazarı belediyesi yalnızca “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” demekle kalmayıp yeni evlenen çiftlere de evlilik cüzdanları ile birlikte “İstanbul Sözleşmesi” kitapçığı vermeye başladı.

Tüm bu kurum ve kuruluşların yanı sıra Birleşmiş Milletler Türkiye Ülke Ekibi de İstanbul Sözleşmesi’ne destek açıklaması yaptı. Açıklamada, “İstanbul Sözleşmesinin sürekli, tam ve etkin bir şekilde uygulanması için olan çağrımızı yineliyoruz. Türk hükümetinin, kadın örgütlerinin, sivil toplum kuruluşlarının ve tüm ilgili paydaşların kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetin önlenmesi çabalarına desteğimizi devam ettirmeye hazırız. Bu destekler, yasal çerçevenin daha da güçlendirilmesini ve uygulanmasını, şiddete maruz bırakılmış kişiler için hizmetlerin geliştirilmesini, ayrımcılığa yol açan, şiddete göz yuman ve şiddeti körükleyen; kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetin temelindeki toplumsal cinsiyet eşitsizliği, toplumsal cinsiyete dayalı kalıp yargılar, nefret söylemi ve tutumların ele alınmasını kapsamaktadır” denildi.

İLGİLİ HABERLER