“İsrail’in İstanbullu Gelin aşkını Netanyahu bile bitiremez”

İsrail’in en eski gazetesi olan Haaretz, İsraillilerin Türk dizisi İstanbullu Gelin’e olan hayranlığının önüne hiçbir şey geçemeyeceğine dair bir haber yaptı. İnternet sitelerinde yapılan haberin manşeti ise Arap dünyasının en büyük medya grubu MBC ‘nin geçtiğimiz sene Türk dizilerini yasakalamasına atıfta bulunuyor; “Yair Netanyahu bile İstanbullu Gelin’i durduramaz”

İsrail’in ünlü gazetesi, İsraillilerin İstanbullu Gelin’e ve başrol oyuncuları Aslı Enver ve Özcan Deniz’e olan sevgilerini haberleştirdi. İstanbullu Gelin’in bir pembe diziden çok daha fazlası olduğunu ifade eden Haaretz dizinin 150 ülkede gösterildiğini ve yasaklara rağmen Arap dizi endüstrisini toz içinde bıraktığını ifade etti.

 

Özcan Deniz İsrail’in seks sembolü

Arap dünyasının en büyük medya grubu MBC geçtiğimiz Mart ayında Türk dizilerine yasak getirmişti. Türkiye ve Suudi Arabistan arasında yaşanan diplomatik krizlerin bu yasak kararında etkili olduğu iddia edilmiş, Suudi televizyon sunucusu Emir Edib de Mısır televizyon kanallarına MBC’yi örnek alması çağrısı yapmış ve bu gibi dizilerin Arap televizyonlarında “Türkiye’nin reklamını yaparak onun çıkarları için para sağladığını” söylemişti.

Haaretz Gazetesi de Binyamin Netanyahu’nun oğlu Yair Netanyahu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında kısa süre önce yaşanan polemiği odak noktasına alarak “Hiçbir siyasi olumsuzluk İsrail’de İstanbullu Gelin’i yasaklayamaz” dedi. Haberde özellikle Özcan Deniz’le fotoğraf çektirme yarışına giren, ona sarılan, öpen hatta evlenme teklifi eden İsraillilerden bahsederek bu hayranların İstanbullu Gelin’in setini görmek için İstanbul’a akın ettiğini yazdı. Hatta Özcan Deniz’in İsrail’in yeni seks sembolü olarak görüldüğünü de ekledi.

Araplar Türk dizilerileri için Türkçe Öğreniyor

MBC’nin Türk dizilerini yasaklayarak kısa sürede reyting düşüşü, reklam kaybı gibi sebeplerle 50 milyon doların üzerinde zarar ettiği de Haaretz’in haberinin ayrıntıları arasında yer alıyor. İsrail’in en köklü gazetesi Haaretz haberinde Türk dizilerinin Orta Doğu’daki gücünü hem gözler önüne seriyor hem de İsrail ve Türkiye arasındaki gerilim ne olursa olsun İsrail’deki Türk dizileri aşkının özellikle İstanbullu Gelin’e olan ilginin durdurulamaz olduğunu ifade ediyor.

MBC’nin Türk dizilerinin yasaklanmasının da Arapların, Türk dizilerini tercih etme oranlarına etki etmemiş olacak ki kendi televizyonlarında Türk dizisi izleyemeyen Araplar internet sitelerinden dizileri türkçe larak takip ediyor. Katar’daki Northwestern Üniversitesi’nden Yard. Doç. Dr. Miriam Berg yaptığı araştırmayla Arapların sırf dizi yasaklarından dolayı Türkçe öğrenmeye başladığını ortaya koyuyor.

Yair Netanyahu ne demişti?

Haaretz’i bu haberi yapmaya iten ve diplomasi bu sevgiye etki edemez dediği olay Yair Netanyahu’nın … günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedefe alarak sosyal medya hesaplarında açıklamalarda bulunmasıyla başlamıştı. Binyamin Netanyahu’nun oğlu Yair Netanyahu sosyal medya hesabında şu yazıyı yazmıştı; “Ona, İstanbul’un adının Konstantinopol olduğunu ve Türk işgalinden önceki bin yıl boyunca Bizans İmparatorluğu’nun ve Ortodoksların başkenti olduğunu hatırlatırım. Türkler, Yunanlara, Süryanilere ve Ermenilere soykırım yapmış, Anadolu’daki tüm Hıristiyanlara etnik temizlik uygulamıştır. Onlar etnik olarak bütün Hıristiyanları küçük Asya’dan temizlediler.”

 

 

İLGİLİ HABERLER