İş yerinde en çok Ed Sheeran dinleniyor

LinkedIn, popüler müzik akışı servisi Spotify ile kolları sıvadı ve ofislerin çalma listesini oluşturdu. Buna göre iş yerlerinde en çok dinlenilen kişi İngiliz şarkıcı Ed Sheeran. 

Ed Sheeran, LinkedIn’in “Desktop of the Pops” adını verdiği “Hangi sanatçıyı dinliyorsunuz?” anketinde yüzde 42 ile birinci sırada gözüküyor. Buna karşılık iş arkadaşlarınıza mobbing uygulamak isterseniz onlara Eminem dinletebilirsiniz. Zira ankete katılanların yüzde 29’u ünlü rapçiyi dinlemeyi tercih etmiyor.

Ofis içi ilişkiler, çalışanların çalma listelerini hazırlamada önemli rol üstleniyor. Ankete katılanların yüzde 10’u iş arkadaşlarını müzik zevkine göre değerlendirdiğini belirtiyor. Bu yüzden ofis içi tartışmalara dahil olmamak adına enstrümantal parçalar tercih edilmeli.

LinkedIn kariyerler uzmanı Darain Faraz şunları söylüyor: “İş yerinde çalan müzikle ilgili insanların gerçekten ne düşündüğünü öğrenmek için Spotify ile ortaklık yaptık. Sonuçta iş yerinde nasıl davrandığımız mesleki kimliğimizi geliştirmede büyük rol oynuyor. Bu nedenle iletişim kurarken kendimiz hakkında ne anlatmak istediğimizi bilmek önemli. Dinlediğimiz müziğin de üretkenlik, yaratıcılık ve motivasyon seviyeleri üzerinde olumlu etkileri var. Ama elbette Pazartesi sabahı Eminem patlatmadan önce biraz düşünceli olmakta yarar var.”

Araştırmada Spotify’dan ilginç bulgular da yer alıyor. Örneğin çalışanların yüzde 73’ü müziğin kendilerini üretken hale getirdiğini ifade ediyor. Diğer yandan ankete katılanların yüzde 67’si sağlam bir melodinin kendilerini motive etmesini sağladığını söylerken yüzde 41’i çalışırken müzik dinlemenin kendilerini sakinleştirdiğini belirtiyor.

İş yerinde en çok dinlenilen sanatçılar:

  1. Ed Sheeran (yüzde 42)
  2. Coldplay (yüzde 28)
  3. Bruno Mars (yüzde 19)
  4. Rihanna (yüzde 15)
  5. Taylor Swift (yüzde 14)

İş yerinde en sevilmeyen sanatçılar:

  1. Eminem (yüzde 29)
  2. Kanye West (yüzde 23)
  3. Justin Bieber (yüzde 14)
  4. Drake (yüzde 12)
  5. Skepta (yüzde 12)

İLGİLİ HABERLER