İş yaratıcılığa gelince Burger King durmak nedir bilmiyor…

Oyun dünyasına biraz bile hakimseniz, FIFA’nın adını duymuşsunuzdur. Toplum için anlamı sevdiği oyuncular ve takımlarla arkadaşlarına karşı mücadele etmek olan FIFA, her sene güncellenmesiyle aslında pazarlama profesyonelleri için ilham alınacak bir modele sahip. Anlaştığı liglerin takımlarının tamamına o senenin versiyonunda yer veren FIFA’nın en başarılı olduğu noktalardan biri de oyuncuların, stadyumların ve elbette formaların oyuna birebir olarak taşınması. Pazarlama dünyasının en yaratıcı markalarından Burger King de, FIFA’nın işte bu mükemmelliyetçiliğini kendisi için büyük bir avantaj haline getirdi.

Stevenage adı size tanıdık geliyor mu? Bize de gelmiyordu… Ta ki Burger King İngiltere dördüncü liginin en sonunda sıralanan bu futbol takımının ana sponsoru olana dek. Stevenage’ın sponsoru olduktan sonra attığı ilk adım her markanın yaptığı gibi formanın önüne logosunu oldukça görülebilir bir şekilde konumlandırmak olan Burger King’in asıl amacı ise, Heartfordshire merkezli bu futbol takımının taraftarlarına ulaşmaktan çok daha derinlikliydi…

İngiltere’nin dördüncü ligi olan League Two, FIFA’nın bu sene anlaştığı ligler arasında bulunuyor. Bu da sıralamada yer alan tüm takımların FIFA 2020’de yer alması anlamına geliyor. Ülke, toplum ve kültür fark etmeksizin tüm dünyada hayranları olan FIFA evrensel bir buluşma noktası olmasıyla markaların (ve belli ki özellikle Burger King’in) mutlaka yer alıp marka konumlandırması yapmak istediği bir platform olarak görülüyor. Peki Burger King bu bilgileri nasıl bir pazarlama stratejisi haline getirdi?

Tüm FIFA severleri oyunları dahilinde Stevenage’i seçmeye, bu adı neredeyse hiç duyulmamış futbol takımına futbolun yıldızlarını transfer etmeye ve Stevenage’in Burger King logosu taşıyan formasını giyen Messi, Ronaldo ve Neymar Jr. gibi ünlü futbolcularla gol attıkları anları paylaşmaya davet eden (ve paylaşım yapan oyun severleri lezzetli sandviçleriyle ödüllendiren) Burger King, bu akılcı adımıyla sadece FIFA oyuncuları tarafından değil, tüm dünya tarafından alkışlandı.

Stevenage forma stoğunun tarih boyunca ilk kez tükenmesi de, kampanyanın sonuçlarından biri oldu…

Hem FIFA’da logo konumlandırması yapan hem de İngiltere 4. liginden bir takımı online’ın en bilinen ve sevilen takımlarından biri haline getiren Burger King, konu yaratıcılık olduğunda sınır tanımıyor demek mümkün…

 

İLGİLİ HABERLER