İnternetin doğum günü şerefine! 47 yılda hayatımızda neler değişti?

 

Los Angeles’ta California Üniverstesi’nde temelleri atılan ve Türkiye’ye tam 23 yıl önce gelen internet hayatlarımızın seyrini fazlasıyla etkiledi ve etkilemeye devam ediyor. Dünyada şuanda yaklaşık 3 milyar insanın kullandığı internet zaman içinde önce bilgi kaynağı sonra hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu.

Haber: Duygu Omay    duygu.omay@marketingturkiye.com

Peki 47 yılda internet hayatımızda neleri değiştirdi?

1-Ansiklopediler… Her evde dönem ödevlerini hazırlamak için müthiş bir kaynak olarak görülen bu kalın kitaplar internetle birlikte evlerden kütüphanelere gitti.

2-Navigasyon… Artık yüzlerce km uzağa da gidecek olsak 5 sokak öteye de, cep telefonu ya da aradabadaki mobil navigasyon cihazıyla kimseye yer sormadan adres bulabiliyoruz.

3-Görüntülü konuşma… Gerçeğini görmek gibi olmaz ama uzaktaki yakınlarımızı bilgisayar ve telefon ekranından görmek de internetin nimetlerinden.

4-Doğum günü hatırlatmaları…Facebook, Skype gibi birçok uygulama kişi listemizdekilerin doğum günlerinde haber vererek arkadaş ve akrabaların “Bugün günlerden neydi?” sitemini gösteren sorusundan kaçmamızı sağlıyor.

5-Her an her yerde hava durumu… İstanbul ve İzmir’de yaşayanların yakından bildiği bir durum bu. Hava güneşlidir t-shirtle dışarı çıkarsınız. Bir saat sonra sağanak yağmur başlar. Havasına güven olmayan şehirlerde yaşayanlar için internetten hava durumu kontrol etmenin yeri başka.

6-Sosyal medya… İlkokul arkadaşlarımızı bulmadan müşteri hizmetleri vermeye kadar birçok alanda hayatımızın tam da odak noktasında sosyal medya var artık. Kime ulaşmak istesek ilk aklımıza gelen sosyal medya hesapları oluyor.

7-Bloggerlar, bloglar… Artık stil sahibi olmak için sadece belli insanların gidebildiği defilelerden moda bloglarına doğru bir geçiş yaşandı. İndirimler, öneriler videolar kadınların alışveriş çılgınlığını yönlendirebileceği bir alan oluşturdu. Bloglar popüler medyanın üyesi, bloggerlar da saygın kişiler oldu. Tabii blog denince akla gelen tek konu moda da değil. Teknolojiden yemeğe birinci ağızdan fikir alışverişi yapabileceğimiz insanlarla buluştuğumuz görsel kalitesi yüksek alanlar diyebiliriz…

8-Televizyonu bırakan insanlar… İnternet en çok istediği yayına istediği zaman ulaşma mutluluğunu yaşayan insanları kucaklıyor denebilir. Yayınlandığı saatte ailecek izlenen filmlerin yeri her zaman başka belki; ama çalışan insanların istediği vakitte istedikleri yayını izleyebilmesi televizyonun yerini yavaş yavaş internete bırakıyor gibi görünmesinin en büyük sebeplerinden biri…

9-İnternet yayıncılığı… Kütüphanenin kokusu, havası her zaman başka ona söz yok… Ama e-book diye de bir gerçek var. Kindle gibi araçlar da işin içine girince, insanlar daha düşük ücrete hatta bazen ücretsiz, kitapları okuyabiliyor. Bu da hem kitap hem gazete hem de dergilerde bir değişim süreci başlattı…

10-Akıllı arabalar, evler… Ev ve arabayla konuşmak artık delilik belirtisi değil… Evde yokken  hava sıcaklığından televizyonu açık unutup unutmadığınıza kadar öğrenebiliyorsunuz. Ya da araba sanki bir arkadaş gibi olduğu yerden çağırınca geliyor ve sizi istediğiniz yere götürüyor.

İnternetin hayatımızda değiştirdikleri denince akılda bir sürü şey canlanıyor. Bunlar yalnızca 10 tanesi. Önümüzdeki 47 yıldaysa kimbilir daha neler değişecek…                                                             

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER