İnternet olmadığında savunmasız hale geliyoruz

Telefon veya tabletlerin bozulması, cihazların pilinin bitmesi veya internet bağlantısının kopması çoğumuz için kabus gibi bir durum anlamına geliyor. Kaspersky Lab tarafından yapılan araştırmaya göre, internet bağlantısı olan cihazlar tatillerin olmazsa olmazları arasına girdi. Türk kullanıcılar fotoğraf çekmek için (yüzde 61), bir yerden bir yere nasıl gideceğini öğrenmek için (yüzde 57) ve ihtiyaç olduğunda yardım çağırmak için (yüzde 54) bu cihazlara güveniyor. İnsanlar bu cihazlara o kadar bağlı ki Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 32’si onlar olmadan bir yere gittiklerini düşünemiyor bile.

Kaspersky Lab’in yaptığı araştırmada insanların seyahat ederken internet bağlantısına bağımlı olduğu sonucuna ulaşıldı. Cihazlarda bir sorun yaşandığında veya internet bağlantısı koptuğunda, kullanıcılar bir anda kendilerini savunmasız hissedebiliyor. Bu çok sık rastlanan bir durum. Araştırmada, Türkiye’de her beş kişiden birinin (yüzde 20) internet bağlantısı koptuğu için seyahatlerinde sorunlar yaşamış olduğu belirlendi.

Araştırma sırasında anlatılan hikayeler; kalacak yer bulamamaktan uçuştaki değişiklik hakkında bilgilendirmeyi kaçırmaya veya yemek yenilecek yerler hakkında internetten bilgi alınamadığı için gıda zehirlenmesi yaşamaya kadar değişiyor.

Araştırmaya Türkiye’den katılanların yüzde 85’i bilmedikleri bir yerde kaybolurlarsa kendilerini gergin hissedeceklerini, yaklaşık beşte ikisi ise (yüzde 38) başlarına bir şey geleceğinden endişe duyacaklarını belirtiyor.

İLGİLİ HABERLER