Instagram, TikTok ve Twitter’dan hackerlara karşı güç birliği

Twitter’daki meşhur Bitcoin hackinin de arkasında olan OGUsers hackerları, sosyal medya platformlarında sıklıkla hesapları çalıp devre dışı bırakma, kullanıcı adı ticareti yapma gibi eylemlerde bulunuyorlar. Instagram, TikTok ve Twitter, korumaları gereken milyarlarca kullanıcının hesabı için artık güç birliği yapmaya karar verdi.

Geçtiğimiz günlerde Instagram’ın hack saldırılarına karşı paylaşımların kurtarılmasına yönelik geliştirdiği “yakın zamanda silinenler” özelliğini duyurmuştuk. Instagram şimdi de hack saldırıları sonucu çalınan hesapları platformundan engelledi. Instagram’ın akabinde TikTok ve Twitter da aynı hackerlar tarafından ele geçirilen hesaplarla ilgili işlem başlattı.

Bir Facebook yetkilisi konuyla ilgili açıklama yaptı: “Bugün, OGUsers forumunun üyelerine bağlı yüzlerce hesabı platformumuzdan kaldırıyoruz. Instagram topluluğunu taciz ediyor, gasp ediyor ve zarar veriyorlar. Instagram kullanıcı adlarından kar etmelerini zorlaştırmak için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz.”

Bir TikTok yetkilisi ise şu açıklamada bulundu: “Gerçek olmayan davranışları bulmak ve durdurmak için devam eden çalışmamızın bir parçası olarak, yakın zamanda kanuna aykırı olarak hesaba el koymak için kullanılan bir dizi TikTok kullanıcı adını geri aldık. Üçüncü şahıslarla ve sektördeki diğer kişilerle iş birliği yapmak da dahil olmak üzere kötü aktörlerin sürekli gelişen taktiklerinin önünde olmaya odaklanmaya devam edeceğiz.”

Sosyal medya devleri sadece hackerlara karşı mücadele etmiyor. Hackerlar tarafından komisyon alarak satışa aracılık eden kullanıcılar da var. Platformlar bu kullanıcıları da tespit ederek hesaplarının erişimini kaldırıyor.

OGUsers nedir?

Kullanıcı adlarının on binlerce dolara satıldığı platformda, SIM Takası’nın yanı sıra oltalama, çevrimiçi taciz ve görüntülerinizi illegal şekilde elde ederek şantaj yapma tekniklerinden faydalanılıyor. Yani hackerların müdavimi olduğu bir sosyal platform.

 

İLGİLİ HABERLER