Instagram, 1 milyar kullanıcıya ulaşmaya çok yakın

Instagram, Facebook’un dahil olduğu 1 milyar kullanıcılı sosyal platformlar kategorisine girmeye hazırlanıyor. Şirketin Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre fotoğraf paylaşım uygulaması 700 milyon kullanıcıya ulaştı. Instagram’ın aylık aktif kullanıcı sayısıysa Aralık rakamlarına göre 600 milyon civarında.

Facebook’un satın aldığı uygulama, yıllardır istikrarlı bir şekilde büyüme kaydediyor. Şirket, son dönemde ağırlığı geliştirilmiş kayıt sayfasına vermiş durumda. Instagram feed’inde yapılan değişiklikler zaman zaman kullanıcıların tepkisini alsa da, şirket dünyanın her köşesinden yeni kullanıcılara ulaşmaya çalışıyor.

Facebook’un diğer uygulamalarından WhatsApp ve Messenger’ın tersine Instagram, gelişmekte olan pazarlar için başlı başına optimize edilmiş bir deneyim yaratmak konusunda yetersiz kalıyor. Şirket, bu açığı kapatmak adına uygulamanın çevrimdışı çalışan Android versiyonunu test ediyor. Bütün olumsuzluklara rağmen neredeyse 7’nci yılını tamamlayan Instagram büyümesindeki altın yılını yaşıyor.

Uygulamanın “Hikayeler” (Stories) özelliği Snapchat’te yer alan aynı özellikten daha hızlı büyüyor ve uygulamadaki reklamveren sayısında eksilme yaşanmıyor. Instagram kullanan uluslararası markaların hesap sayısı giderek artıyor. Instagram kullanıcılarının büyük çoğunluğunu Amerika Birleşik Devletleri dışındaki kurumsal ve bireysel hesaplar oluşturuyor. Daha fazla kişiselleştirilmiş algoritmalara yönelen Instagram, çevrimdışı fonksiyonunu da seçenekleri arasına ekleyerek yoluna sürpriz olmayan bir biçimde büyüyerek devam ediyor.

İLGİLİ HABERLER