İngiltere’de dizel ve benzinli araçlara yasak geliyor

İngiltere 2040 yılına kadar benzin ve dizelle çalışan araçların satışını yasaklayacak. Çarşamba günü İngiliz hükumetinin yayınladığı plan çerçevesinde “Birleşik Krallık hükumetinin nitrojen dioksit ve karbon salınımlarını azaltması” hedefleniyor.

Planda “Hükumet konvansiyonel benzinli ve dizel araçların satışını 2040 yılına kadar bitirecek” ifadesi kullanılıyor.
İngiltere, hibrit ve elektrikli araç teknolojisinde ve kullanımında dünyanın önde gelen ülkelerinden birisi haline gelmeyi amaçlıyor.

Yayınlanan rapor aylardır devam eden istişareler ile “dizel araçların etkilerinin nasıl azaltılacağı ve temiz taşımacılık hareketinin nasıl hızlandırılacağı” konusunda bir yol haritası sunuyor.

Fransa’nın da 2040 yılından itibaren içten yanmalı motor donanımlı taşıtların satışını yasaklamayı planladığı bildiriliyor.

Egzoz borusu tarihe karışacak
Uzmanlar tarafından, iklimi koruma kurallarının sertleştirilmesi nedeniyle önümüzdeki yıllarda benzin ve dizel motorlu taşıt satışlarında önemli düşüş olacağı tahmin ediliyor.

Menzilinin kısa, fiyatının ise yüksek olması nedeniyle elektrikli otomobillerin toplam satış içindeki payı oldukça düşük seviyede seyrediyor.

Alman Daimler ve Volkswagen şirketleri 2025 yılından itibaren elektrik motorlu otomobillerin toplam satış içindeki payını yüzde 25’e çıkarmayı planlıyor.

Geely adlı Çin şirketinin sahibi olduğu Volvo benzin ve dizel motorlu taşıtların satışına son vereceğini ve 2019’dan itibaren İsveç’teki tesislerinde sadece elektrik ve hibrit motorlu taşıt imal edeceğini duyurmuştu.

Alman BMW şirketi Mini marka otomobillerin elektrik motorlu versiyonunun İngiltere’de monte edileceğini duyurdu.

İLGİLİ HABERLER