İngiltere “sahte haberleri” önlemek için birim kurdu

İngiltere hükümeti, internette ve sosyal medyada bir anda yayılmaya başlayan “sahte haberleri” önlemek için yeni birim kuracak.

İngiltere 2016’daki Avrupa Birliği’nden ayrılma referandumu (Brexit) sırasında Rusya kaynaklı hesaplar tarafından yapılan sahte haberlerin, referanduma etki ettiği gerekçesiyle Facebook’a ve Twitter’a karşı siyası bir baskı yapıyordu.

Bu girişimler sürerken hükümetten sahte haberlere karşı yeni bir adım geldi. İngiltere hükümeti, internette bir anda yayılmaya başlayan “sahte haberleri” önlemek için yeni birim kuracağını açıkladı. İngiltere Başbakanı May’ın sözcüsü gazetecilere verdiği demeçte, “Sahte haberlerin artığı bir dönemde yaşıyoruz. Hükümet olarak birbiriyle bağlantılı olan bu sahte haberlerin üstesinden gelmek için çalışıyoruz. Bu konuyla ilgili olarak özel bir ulusal güvenlik iletişim birimi oluşturarak dezenformasyonla mücadele edeceğiz.” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da bu ayın başlarında, sosyal medyada sahte haberlerin yayılmasını demokrasilere yönelik bir tehdit olarak gördüğünü, bununla mücadele etmek üzere yeni bir palan hazırlayacaklarını söylemişti.

İLGİLİ HABERLER