İndirim ve kampanyalar hane alışverişini artırıyor

1999 Ocak ayına endeksli Ipsos Hane Tüketim Endeksi Raporu’na göre Ocak ayında Toplam Hızlı Tüketim Ürünleri harcaması Aralık ayına kıyasla cirosal olarak artış göstermedi.

Yılın ilk aylarındaki harcamaların geçen aya göre ciddi artış göstermemesi, hızlı tüketim harcamalarında olağan olarak değerlendiriliyor. Geçen yılın aynı dönemine göre ise hane harcamalarında yüzde 19’luk bir artış görülüyor. Bu artışta ise aradan geçen 12 aylık süreçteki fiyat artışlarının etkisi oldukça yüksek…

Asıl artışı anlamak için sabit fiyatlarla harcamalara bakıldığında; harcama artışının yüzde 8 olarak gerçekleştiği görülüyor. Bu artış ise en çok, hanelerin alışveriş sıklığındaki artıştan kaynaklanıyor. Bu süreç artan indirim marketlerinin yarattığı doğal bir artış olarak değerlendirilebilir.

rendered

Harcama dağılımına bakıldığında ise; geçen yıla göre daralan bir perakende kanalı görülmemekle birlikte genel artış üzerinde yine en çok indirim marketleri, kasaplar, açık pazarlar görülürken, e-ticaret de etkisinin yüksek olduğu bir diğer satış kanalı olarak öne çıkıyor.

Hanelerin alışveriş davranışlarında Aralık ayının diğer aylara göre daha hareketli geçmesinin en büyük sebebi alışverişçiye sunulan promosyon ve kampanyalarla da alakalı bir durum olarak değerlendirilebilir

Harcama artışı genel gıda ürünlerinde ortalama altında kalırken et ve et ürünleri, yağlar ve atıştırmalıklar fiyat artışının da üzerinde büyüme gösterdi. Kişisel bakım ve temizlik ürünleri de yine hane harcamasının arttığı diğer kalemler oldu.

İLGİLİ HABERLER