İlk başörtülü global marka yüzüne İsrail engeli!

Global bir kozmetik markasının reklam yüzü olacak ilk başörtülü isim Amena Khan, daha önce İsrail karşıtı tweet’lerinin ortaya çıkmasının ardından “markayla sözleşmesini karşılıklı olarak feshettiğini” duyurdu.

Güzellik blogger’ı Amena Khan’ın L’Oréal’in global saç bakım kampanyasında görünen ilk başörtülü model olayacağı dört gün önce duyurulmuştu. Fransız güzellik markasının “glam squad elçisi” olan İngiliz model Khan, marka için rolünü “oyun değiştirici” olarak niteliyordu.

İsrail için “düşman devlet” demişti

Ancak geçtiğimiz günlerde The Daily Mail tarafından açığa çıkarılan birkaç “İsrail karşıtı” tweet nedeniyle Khan’ın markadaki rolü sona erdi. 2014 yılında atılmış ve artık silinmiş olan tweet’lerde İsrail’in hareketlerinin “yasadışı” olduğunun altı çizilirken İsrail için “düşman devlet” nitelendirmesi yapılmış.

İngiliz başörtülü model, Instagram’dan yaptığı açıklamada “2014’te attığım tweetlerin içeriğinden dolayı pişmanım. Üzdüğüm ya da incittiklerimden samimi şekilde özür dilerim” dedi.

Khan mesajında “Çeşitliliği savunmak benim tutkularımdan biri ve kimseye ayrımcılık yapmam. Tweet’leri silmeyi seçmiştim çünkü benim savunduğum uyum mesajını temsil etmiyorlar. Derin bir pişmanlıkla bu kampanyadan ayrılma kararı aldım çünkü şu anda reklamın çevresinde yaşanan tartışmalar ondan çıkarılacak olumlu ve kapsayıcı hisse zarar veriyor” dedi.

L’Oréal Paris: Ayrılmasından dolayı memnun olduk

Bir L’Oréal Paris sözcü BBC’ye verdiği demeçte “Amena’nın attığı tweet’lerin içeriği nedeniyle özür dilemesinden dolayı memnunuz. L’Oréal Paris, tüm insanlara karşı hoşgörülü ve saygılı olmakta kararlıdır. Kampanyadan kendi rızasıyla ayrılmasını anlayışla karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.

L’Oréal Paris daha önce de benzer şekilde bir transseksüel modelini sosyal medyada yaptığı paylaşımlar gerekçesiyle kovmuştu.

 

 

İLGİLİ HABERLER