İkinci el araç piyasasının “en”leri…

Türkiye ve dünyayı etkisi altına alan pandemi süreciyle birlikte artan taleplere ek olarak ÖTV zammı ve yükselen kurun da etkisi ile otomobil fiyatları arttı. Sıfır kilometre araçlardaki artış, ikinci el araç fiyatlarını da yukarı çekerken, pandemi döneminde toplu taşıma kullanma isteğinin yerine özel araçların tercih edilmesi de ikinci el araçlara olan talebi arttırdı. Ekim ayında, sıfır kilometre araç fiyat listelerinin yayınlanması ile birlikte belirsizlikten kurtulan piyasada, ikinci el araçların fiyatlarında artış etkisi devam ediyor. arabam.com ilan verilerine bakıldığında 100 bin TL altındaki ilan sayısı azalırken, 150 bin TL ve üzeri ilan sayısında artış bulunuyor.

Ekim ayı boyunca en çok ilan verilen 5 kategori, 10 marka, 10 otomobil modeli ve yılı, 10 arazi/SUV/Pick-up modeli, yakıt türleri, kilometre değerleri gibi temel verilere göre arabam.com analizi şöyle:

En çok ilan verilen kategoriler 

arabam.com’daki ilanların yüzde 72’sini otomobiller oluşturuyor. Otomobilleri hafif ticari araçlar, arazi araçları, ticari araçlar ve motosikletler izliyor. Traktör ve tarım iş makinaları gibi ilanlar ise yüzde 1’lik dilimde yer alıyor.

Renault güçlü konumunu koruyor!

Eylül ve Ağustos aylarında en çok ilan verilen marka olan Renault, Ekim ayında da yüzde 17 oranıyla liderliğini korumaya devam ediyor. Renault markasını sırasıyla Volkswagen, Opel, Fiat, Ford, Hyundai, Toyota, Peugeot ve BMW izliyor. Eylül ayında Honda yerine listeye giren Mercedes-Benz, yüzde 3’lük ilan oranıyla Ekim ayında da listede yerini alıyor.

Clio, Astra ve Focus en çok ilan verilen otomobil modelleri

Ekim ayında en çok ilan verilen otomobil modelleri Clio ve Astra’nın yanına Focus da eklendi. Bu üç modeli sırasıyla Megane, Passat ve Corolla takip ediyor.

Arazi, SUV ve Pick-Up kasa tiplerinde, markaların ekim ayı oranları

2.el Arazi/SUV/Pick-up ilanlarının oransal olarak değerlendirmesinde en yüksek oran yine Nissan Qashqai`nin oldu. Onu sırasıyla Dacia Duster, Kia Sportage, Volkswagen Tiguan, Hyundai Tuscon, Peugeot 3008 modelleri izliyor.

Ekim ayında en çok 2017, 2016, 2015 ve 2012 model araç ilanları verildi

Ekim ayında en fazla ilan verilen araç model yılları yüzde 8 oranı ile 2017, 2016, 2015 ve 2012 oldu. 2017 model ilan sayısındaki artış, bizlere sıfır kilometre araç fiyatındaki yükselme nedeniyle 2. el ve yaşı daha genç olan araçlara yönelimin de arttığını gösteriyor. İlanların model yılına göre oranları aşağıdaki gibi:

Fiyatlar Artmaya Devam Ediyor

Sıfır araç stoklarındaki sıkıntının ve dövizdeki artışın devam etmesi, araç alımının bir yatırım haline dönüşmesi sonucu 2.el araç fiyatlarının da artması ile 0-50 bin TL ve 50-100 bin TL aralığındaki ilanlar yüzde 2 düşüş yaşarken özellikle 200 bin TL üstü ilanların sayısı arttı.

Ekim ayında dizel ilanlar liderliğini koruyor

Ekim ayı için arabam.com ilanları yakıt tipine göre incelendiğinde, dizel motorların oranı Eylül ayında olduğu gibi yüzde 47 ile birinci sırada konumunu koruyor. Dizel araçları LPG ve benzin tüketen araçlar izliyor.

 

Fiyatlar tüketiciyi kilometresi yüksek araçlara itiyor

İkinci el ilan piyasasında 100.000 kilometre üzerindeki araçlar Eylül ayında olduğu gibi Ekim ayında da daha çok görülüyor. İkinci el araç fiyatlarının artmasıyla, daha uygun fiyatlı yüksek kilometreli araçlara talep devam ediyor.

Özetle; 2020 yılı Ekim ayında en çok “otomobil” ilanı verildi ve ilanların dominant markası Renault, modeli ise Renault Clio ve Opel Astra oldu. İkinci el ilan piyasasında 100.000 kilometre üzerindeki araçlar daha çok görülüyor. Ayrıca en fazla ilan 50-100 bin TL aralığındaki araçlar için verilmiş.

 

 

İLGİLİ HABERLER