İki hintli arkadaşın giderek büyüyen örnek girişimi

Forbes’un belirlediği, 30 yaş altı en parlak 30 girişimcinin seçildiği “30 Under 30 Forbes Asia” listesine girmeyi başaran Hintli iki girişimcinin kurdukları iş büyük övgü topluyor.

Shriyans Bhandari ve Ramesh Dhami adlı iki arkadaşın kurduğu Greensole markası dünya çapında ses getirmeye başladı. Eski ayakkabılardan yeni terlikler üreten markanın hikayesi oldukça sıradışı ve kesinlikle örnek teşkil edecek nitelikte.

Her yıl Hindistan’da 350 milyon ayakkabının çöpe atıldığını belirten iki ortak, nüfusun 1,5 milyonunun bir çift ayakkabısı bile olmadığı gerçeğinden yola çıktıklarını ve bu markayı kurduklarını ifade ediyor.

greensol

Hindistan’ın her köşesinden fabrikalarına ulaştırılan eski ayakkabıları parçalayıp yeniden tasarlayarak terliğe dönüştüren ekip, bu ürünlerin çoğunu ihtiyacı olanlara bağışlıyor, geri kalanları ise perakende mağazalarında ve internet sitelerinde 3 dolara satıyor.

Shriyans Bhandari: Ne üreticilik ne de girişimcilik tecrübemiz vardı. Zaten bu düşünceyle yola çıkmadık, ihtiyacı olanlara yardım etme hedefiyle yola çıktık. Asla zengin ve ünlü olmak gibi bir hayalimiz olmadı. Tesadüf eseri gelişen ve büyüyen işimiz bolca destek bulmaya başladı. İhtiyaç sahiplerini sevindirdiği ve doğaya katkısı olduğu için desteğimiz çok.

Hem Forbes’un listesine girerek hem de sosyal medyayı kullanarak duyulmaya başlayan marka şu an sadece Hindistan’da üretim ve dağıtım yapıyor. Dünya genelinde dikkat çekmeye başladığı için bir çok ülkeden ayakkabı göndermek isteyen yardımseverler çıkıyor. Markanın hedefi büyümeye ve daha çok sponsor bulmaya devam ederek globalleşmek.

kaynak: forbes

İLGİLİ HABERLER