İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü “Hayata Değer” katanların oldu

Kale Grubu’nun kurucusu İbrahim Bodur adına bu yıl ikincisi düzenlenen İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü sahiplerini buldu. Erken Aşama kategorisinin kazananı “Anlatan Eller”, İleri Aşama kategorisinin kazananı “E-Bursum”, İş Birliği kategorisinin kazananı ise “Türkiye’nin Kadın Balıkçıları” oldu.

2016 yılında hayata veda eden Türk sanayinin duayenlerinden ve aynı zamanda önde gelen girişimci ve hayırseverlerinden Kale Grubu Kurucusu merhum İbrahim Bodur’un anısını ve değerlerini yaşatmak amacıyla, Kale Grubu ve proje ortağı, dünyanın ilk ve en geniş sosyal girişimci ağı Ashoka Türkiye tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü’nün kazananları belli oldu. Bu sene, daha iyi bir gelecek için değer bilmek kadar değer katmanın da fark yaratacağına işaret etmek amacıyla “hayata değer” temasıyla gerçekleştirilen, Türkiye’nin gelecek vadeden sosyal girişimcilerinin ödüllendirildiği programın kazananlarına ödülleri, 4 Aralık Salı akşamı The Seed’de düzenlenen törenle takdim edildi.

Sosyal medya ve diğer online araçları kullanarak işitme engelli ve sağır bireylere Türk İşaret Dili (TİD) destekli eğitim veren Anlatan Eller ile Pelin Baykan Erken Aşama kategorisinin, bugüne kadar 250 bin öğrenciye 15 milyon TL burs dağıtılmasını sağlayan E-Bursum ile Mesut Keskin İleri Aşama kategorisinin, Türkiye’deki tüm balıkçı kooperatiflerini bir araya getiren ve tüm ortakları erkek olan Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği (Sür-Koop)’nin sonuna kadar destek verdiği Türkiye’nin Kadın Balıkçıları, İş Birliği kategorisinin kazananı oldu.

MV Holding CEO’su ve girişimcilik destek platformu StartersHub Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dorman, Vehbi Koç Vakfı Genel Müdürü Erdal Yıldırım, Ashoka Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Didem Altop, Adım Adım ve Açık Açık platformlarının kurucusu İ. Renay Onur, Ashoka Avrupa Direktörü Rainer Höll, Tabit Tarımsal Bilişim ve İletişim Teknolojileri Kurucusu Tülin Akın, Google Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Yonca Dervişoğlu, Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay ve Ashoka Türkiye Ülke Direktörü Zeynep Meydanoğlu’ndan oluşan seçici kurul, uzun bir değerlendirme sürecinin sonunda İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü’nü kazanan sosyal girişimcileri belirledi.

İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü’nü kazanan sosyal girişimcilere 50.000 TL’lik ödülün yanı sıra, Türkiye’nin ilk çağdaş seramik sanatçısı Füreya Koral’ın öğrencilerinden, ödül gecesinde de hazır bulunan seramik sanatçısı M. Tüzüm Kızılcan’ın imzasını taşıyan seramik tohum heykeli hediye edildi.

“Sosyal girişimciler, geleceğe dair umut ve güven aşılıyor”

Törende konuşan Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay, “Sorumlu ve duyarlı liderlik anlayışımız doğrultusunda, Kale Grubu olarak özgün işleri yapmak, yaratıcı ve ilham verici işlerin içerisinde olmak ve buna hevesli olan kişileri cesaretlendirmek için çalışıyoruz. İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü ile desteklediğimiz sosyal girişimciler de bu anlayışın bir parçasını oluşturuyor” dedi.

Türkiye’nin gelişimine ciddi katkı sağlamış öncü girişimcilerden İbrahim Bodur adına verilen bu ödülleri geleneksel hale getirmek ve daha da ileriye taşımak istediklerini ifade eden Okyay, “İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü’nün, onun sosyal faydayı ve insanı merkeze alan anlayışını her zaman canlı tutacak bir ödül olması, en büyük temennimiz. Uzun vadede bu ödül etrafında bir araya gelen sosyal girişimcilerle sürdürülebilir pozitif etki yaratacak ve dayanışma içerisinde hareket eden bir topluluk inşa etme amacını taşıyoruz. Bu topluluğu giderek büyütmeyi, ödülü alanlar ile iletişimimizi ve iş birliğimizi kalıcı kılmayı ve ekosistemi güçlendirmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Zeynep Bodur Okyay sözlerini şöyle sürdürdü:“Biz sosyal girişimcileri, hem Türkiye hem de dünya için geleceğin habercileri olarak görüyoruz. Günümüzün kronik sorunlarına faaliyet gösterdikleri alanlarda yenilikçi, kalıcı ve etkili çözümler geliştiren değişim öncüleri olarak değerlendiriyoruz. Şahsen dünyanın birçok yerinde farklı birçok toplantıya katılıyorum. Şunu itiraf edeyim. Dinlediğim ve tanıştığım dünya devlet başkanlarından, iş dünyası liderlerinden daha çok bana sosyal girişimciler ilham veriyor. İki sene içinde tanıştığım girişimcilerle, Türkiye’nin ciddi bir potansiyel barındırdığına emin oldum. Bu, bana geleceğe dair güven ve umut aşıladı.

“Bu sene bir yarışmanın çok ötesine geçmiş olduk”

“Ashoka Türkiye olarak Kale Grubu ile güçlerimizi İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülleri kapsamında birleştirmiş olmaktan mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuşmasına başlayan Ashoka Türkiye Ülke Direktörü Zeynep Meydanoğlu, bu sayede iki yıldır Türkiye’nin yerelinde fark yaratan sosyal girişimcilerini daha iyi tanıdıklarını, grubun üst yönetimi ve kurumsal iletişim ekipleriyle yakın olarak çalıştıklarını belirtti ve ekledi: “Bu yıl hem erken hem ileri aşama sosyal girişimciler için kategoriler açarak, hem yolun başındaki sosyal girişimcileri desteklemenin önemini vurgulamak, hem de çalışmalarını bir raddeye getirmiş sosyal girişimcilere sonraki aşamada yanınızdayız demek istedik. Bu yıl bir de işbirliği kategorisi açarak sosyal etki ve sosyal inovasyon için olmazsa olmaz bir konuyu, farklı aktörlerin işbirliği içinde çalışmasının önemini vurgulamak istedik. Bu yönleriyle yarışma Türkiye için bir ilki hayata geçirmiş ve bir yarışmanın çok ötesine geçmiş oldu”

 

İLGİLİ HABERLER