Hype döngüsüne göre sürücüsüz araçlar en çok beklenen teknolojik ilerleme

Gartner’ın her yıl düzenli olarak yayınladığı Hype Cycle araştırma serisinin 2015 sonuçları açıklandı. Yaklaşan trendler ve öngörüler üzerine her alanda hype’ları irdeleyen Gartner’ın sonuçları arasında zirvede yer alan sürücüsüz araçlar oldu. 

Gartner’ın 2015 Hype Cycle for Emerging Technologies sonuçlarına göre öne çıkan sürücüsüz araçların bu yıl zirveye çıkmasında, sürücüsüz (otonom) araçların hala embriyonik olmasına rağmen neredeyse tüm büyük otomotiv şirketlerinin yakın vadeli yol haritaları üzerinde sürücüsüz araçlar üreterek önemli bir ilerleme kaydetmeleri önemli bir etken. Gartner’ın geçtiğimiz yıl sonuçları ‘hype’ döngüsünün tepe noktasında sürücüsüz araçları göreceğimiz sinyalini verse de, bu yılki ilerleme kayda değer. Benzer bir yükseliş gösteren bir diğer yeni teknoloji ise, bağlantılı ev çözümleri. Bu alana odaklanan yeni çözümler ve platformlar, bağlantılı ev çözümlerinin önümüzdeki yıllarda zirveye çıkmasını sağlayacak gibi görünüyor.

Hype döngüsü gelişmekte olan teknolojileri üç başlıkta destekliyor. Otonomların dışında dijital pazarlama başlığı altında sosyal bağlantı veya ürün ve hizmetlerin pazarlama çalışmalarına katılmasını, dijital iş başlığında ise geleneksel uygulamaların fiziksel ve sanal yöntemlerle dijitale dönüştürülmesini kapsıyor. Gartner’a göre söz konusu teknolojilerin hayatımızın içinde aktif rol oynayabilmesi için 5-10 yıl gibi bir süreye ihtiyaç var.

İLGİLİ HABERLER