Huawei, Samsung’u da geçerek zirveye oturdu

Çinli teknoloji devi Huawei, tarihinde ilk kez Samsung’u da geride bırakarak en çok telefon sevkıyatı gerçekleştiren üretici olmayı başardı.

Corona virüs salgını ile düşüş trendine giren akıllı telefon sektöründe satış rakamları belli oldu. Counterpoint Resarch’ün yayınladığı rapora göre Huawei listede yüzde 19’luk pay ile birinci sıraya otururken Samsung yüzde 17 ile ikinci Apple ise yüzde 13’lük payıyla üçüncü sırada kaldı.

Huawei için yaşanan olumlu gelişmeler yalnızca bu listeyle de sınırlı değil.

Boston Consulting Group’un ‘zihniyet’, sektördeki aksama, endüstri akran görüşü ve değer yaratmaya dayanan yıllık raporunda 2500 küresel inovasyon yöneticisi değerlendirildi. Bu raporlama doğrultusunda oluşan listede Huawei, 2020’de dünyanın en yenilikçi 50 şirketi arasında 6. Oldu.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Huawei temsilcisi: Huawei, onlarca yıldan beri inovasyona büyük yatırım yapıyor. BCG’nin bu prestijli listesinde ilk 50 içerisindeki sıralamamızı geliştireceğimizi tahmin etsek de, küresel sıralamada 6. sırayı almak kesinlikle bizi çok mutlu etti” dedi.

Çin teknoloji devinin, son on yılda yıllık gelirlerinin yüzde 10’unu araştırma ve geliştirme (AR–GE) yatırımı olarak kullanması bu başarıların tesadüf eseri olmadığını bizlere kanıtlar nitelikte.

Kaynak: Sputniknews

İLGİLİ HABERLER