Hitler’in şampuan reklamında işi ne?

 

Milliyet Yazarı Ali Eyüpoğlu’ndan Adolf Hitler’in oynadığı Biomen reklamlarına itiraz geldi. İşte Eyüpoğlu’nun yazısı: 
Hitler, ‘Üstün  Alman ırkı’ yaratma uğruna zihinsel engelli vatandaşlarını bile öldürten, binlerce yahudiyi gaz odalarında zehirledikten sonra fırınlarda yaktırıp, onlardan sabun yapan faşişt bir lider. İnsanları öldürüp, onlardan ‘sabun’ yapan Hitler’i şampuan reklamında kullanmak, akıl karı mı? Siyah beyaz bir film. Kürsüde Adolf Hitler var. Belli ki taraftarlarını gaza getiren o meşhur konuşmalarının birinden alınmış bu görüntü. Meşhur el kol hareketleri eşliğinde yine asıp kesiyor Hitler. Her sözünün ardından alkış sesleri yükseliyor. Ama bu kez Almanca değil, Türkçe konuşuyor. Kürsüde söyledikleri Almanca altyazı olarak ekrana geliyor. Türkçe dublajı öyle bir senkronize etmişler, öyle bir oturtmuşlar ki ağzına, sanırsın o konuşmayı yapan Hitler’in kendisi. Söylediği de şu: “Kadın elbisesi giymiyorsan, kadın şampuanı da kullanma. Artık yüzde 100 erkek şampuanı Biomen var. Erkeksen Biomen kullanırsın.” Böyle bir reklam olabilir mi? Çınar Oskay telefon açıp, “Az önce Lig TV’de Hitler’li dehşet bir reklam seyrettim, gördüklerime, duyduklarıma inanamadım”  deyinceye kadar haberim yoktu böyle bir reklamdan.
İnternette aradım, ‘Biomen’in Hitler’li reklamını, ama bulamadım. Bir televizyon yöneticisinden rica ettim, o gönderdi. İzleyince Çınar Oskay gibi ben de şoke oldum. ‘Hitler’ denince az çok tarihi bilgisi olan birinin aklına ne gelir? ‘Üstün Alman ırkı’ yaratma uğruna zihinsel engelli vatandaşlarını bile öldürten, binlerce yahudiyi gaz odalarında zehirledikten sonra fırınlarda yaktırıp, onlardan sabun yapan faşişt bir lider.İnsanları öldürüp, onlardan ‘sabun’ yapan Hitler’i şampuan reklamında kullanmak, akıl kârı mı? Kabul ediyorum, reklam ajanslarında ‘metin yazarı’ olarak çalışanlar yaratıcı fikirleri olan insanlardır.
Baş üstüne Heil Hitler!
 
Onlar böyle uçuk bir fikir ortaya atmış olabilir.Hangi aklı evvel reklam ajansı sahibi bu fikri benimseyip, müşteriye “İşte budur” diyebilir. Varsayalım ajanstaki metin yazarları gibi ajansın yöneticileri de uçuk kaçık. Ya Biomen’i bu reklamla pazara sürenlere ne demeli? Şimdi biz bu reklamı izledikten sonra, “İnsanları öldürüp sabun yapan Hitler, bir şampuanı öneriyorsa mutlak süperdir” deyip  Biomen mi alacağız, öyle mi?Baş üstüne. Heil Hitler!
 

 

İLGİLİ HABERLER