Her 100 çalışanın 80’i radyo dinliyor

RIAK (Radyo Dinleme Hizmetleri Organizasyon Tanıtım ve Yayıncılık Anonim Şirketi) tarafından her ay düzenli olarak dünyanın önde gelen araştırma şirketi Nielsen’e yaptırılan “Radyo Dinleyici Ölçümü Araştırması”nın şubat raporu yayınlandı. Sonuçlara göre radyonun haftalık erişim oranları düzenli olarak artıyor. Ayrıca trafik saatleri dışında da her yaş ve sosyo ekonomik grup yüksek oranda radyo dinliyor.

RİAK Genel Müdürü Olcay Akay

2019 Şubat ayı radyo ölçümlerinin birey bazlı haftalık sonuçlarında 12 yaş ve üzeri tüm bireylerde radyonun erişim oranı yüzde 75.15, 12 yaş ve üzeri kadınlarda erişim oranı yüzde 73.23, 12 yaş ve üzeri erkeklerde ise erişim oranı yüzde 77.02 olarak gerçekleşti. Çalışanlarda erişim oranı yüzde 82.83 olurken, çalışmayanlarda erişim oranı da yüzde 70.94 olarak ölçüldü. RİAK Genel Müdürü Olcay Akay bu sonuçları “Günde ortalama 25 milyon insana ulaşan radyo, ülkemizde günlük erişimi televizyondan sonra en yüksek ikinci mecra… Bu veriler de radyonun reklamverenler için ne kadar önemli bir mecra olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.” sözleri ile yorumladı. Olcay Akay “Radyonun çalışanlarda yüzde 80’lere ulaşan yüksek erişim oranı, alım gücü olan hedef kitleye ulaşmak isteyen markaların radyoyu tercih etmelerinde büyük etken.” şeklinde konuştu.

Her yaştan her gruptan insan radyo dinliyor

Yine haftalık erişim oranlarına bakıldığında radyonun tüm yaş ve sosyo ekonomik gruplarda yüksek erişim sağladığı gözlendi. Araştırmaya göre 2019 yılı şubat ayında radyo dinleyenler, bir günde ortalama 190 dakika boyunca radyonun sesine kulak verdiler.

Radyo sadece trafikte değil, günün her saatinde etkili

Araştırmalar, bilinenin aksine insanların trafikte olmadıkları zaman diliminde de radyo erişiminin yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Günlük saat bazlı sonuçlarda radyonun sadece trafik saatleri olarak adlandırılan bölümde değil, günün her saatinde dinlendiğini gösterdi. Olcay Akay, radyonun gün içerisinde yüksek erişim oranlarını tüm saat dilimlerine taşıyarak sınırları kaldırdığını, yüksek dinleme oranlarının gün içerisinde farklı saat dilimlerine eşit dağıldığını ve böylece radyoyu reklam mecrası olarak tercih eden markalara büyük avantaj sağladığını söyledi.

Reklamverenler de radyonun yükselişine kayıtsız kalmıyor

Adex verilerine göre 1 Ocak – 28 Şubat 2019 döneminde, bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla radyoya yapılan reklam yatırımlarının süre saniye bazında yüzde 11 artış sağladığı göze çarpıyor. Ayrıca önceki dönemde radyoyu az kullandığı tespit edilen sektörlerin ve markaların da bu dönemde radyo mecrasını daha fazla tercih ettikleri görülüyor.

Radyonun reklam pastasından aldığı pay yükseldi

Erişim oranları ve reklamverenin ilgisi ile birlikte radyonun toplam medya yatırımları içindeki payı da her geçen gün yükseliyor. RİAK Genel Müdürü Olcay Akay, medya yatırımları pastasında 269 milyon TL ve yüzde 3,3’lük pay ile radyonun oldukça önemli bir noktada olduğunu ifade ederken 2017 ve 2018 yılları arasındaki artışın ise yüzde 5,6’ya ulaştığına dikkat çekti. Akay; gerek ulusal gerekse bölgesel ve yerel yayın yapan yayıncı kuruluşlar sayesinde reklamverenlerin ulaşmak istedikleri her türlü hedef kitleye seslenebileceklerini, yapılan araştırmaların radyonun erişimi yüksek, büyüyen ve gelişen bir pazar olduğunu bir kez daha vurguladığını söyledi.

İLGİLİ HABERLER