Hangi mesajlaşma uygulamasını kullanmak daha güvenli?

Geçtiğimiz hafta WhatsApp tarafından yayınlanan ve uygulamayı kullanmak için kabulu zorunlu tutulan yeni gizlilik güncellemesi ortalığı karıştırdı. Whatsapp bu güncellemeyle birlikte kullanımı en yaygın mesajlaşma uygulaması olma özelliğini hızla kaybediyor. Bu büyük WhatsApp göçünde ilk durak Telegram olurken, ikinci durak Elon Musk’ın önerisi Signal oldu ve onu Cumhurbaşkanlığı tarafından önerilen yerli uygulama BiP takip etti. Peki bu uygulamalar gizlilik sözleşmesinde neler vadediyor?

Sosyal hayatın sınırlanması ve kısıtlamalarla birlikte tüm insanlık bavulunu toplayıp dijitale taşındı. Dijital yaşam birçok kolaylık sunmakla birlikte “gizlilik” konusundaki açıklarıyla uzun bir süredir gündemde. Üçüncü parti çerezlerin kullanımdan kalkması ve gizliliğe daha duyarlı deneyimler kazanılmasının umulduğu bu günlerde, WhatsApp talihsiz güncellemesiyle gündeme bomba gibi düştü. Türkiye’de kullanımı en yaygın mesajlaşma uygulaması tahtını devredecek fakat insanlar henüz tercihini yapmadı.

Telegram “Gizli Sohbetler” seçeneğiyle öne çıkıyor

Rus programcısı Pavel Durov tarafından oluşturulan Telegram, çoklu platform desteği sunan ve operatör far etmeksizin kullanılabilen anlık sesli ve görüntülü mesajlaşma servisi. Ağustos 2013’te kurulan Telegram ücretsiz olarak hem mobil hem de masaüstü sistemleri ile kullanıcılarına hizmet veriyor ve dünyada 400 milyondan fazla kullanıcısı var.

Telegram platformu yaptığı açıklamalarla gizliliğinizi ciddiye aldığını ve üçüncü tarafların kişisel verilere erişmesine  asla izin vermediğini belirtiyor ve üst düzeyde gizlilikle ilgilenenler için “Gizli Sohbetler” seçeneğini sunuyor. “Gizli Sohbet” mesajları, her iki katılımcı cihazdan da otomatik olarak kendini yok edecek şekilde programlanabiliyor. Bu şekilde, kaybolan her türlü içerik (mesaj, fotoğraf, video ve hatta dosyalar) gönderilebiliyor. Gizli Sohbetler, bir mesajın yalnızca hedeflenen alıcı tarafından okunabilmesini sağlamak için uçtan uca şifreleme kullanıyor.

 • Gizli sohbet imkanı sunuyor. Sunduğu teknoloji sayesinde Telegram bile mesajlarınızı göremiyor. Ayrıca bu özellik sohbet sırasında ekran görüntüsü alınmasını da engelliyor.
 • Telefon numarası ile kayıt olunuyor. Ancak telefon numarası verilmeden kullanıcı adı ile de görüşme yapılabiliyor.
 • Görüntülü ve sesli mesaj seçeneği var.
 • Mesajın Telegram dahil, üçüncü taraflara iletilmesi engelli.

Elon Musk’ın önerisi Signal

WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesinin başladığı ilk günden Elon Musk’ın Signal demesi dikkat çekmişti. Türkiye’de en popüler mesajlaşma uygulamaları arasında Telegram’dan sonra ikinci sırada Signal var. Signal’in uygulama yapımcıları arasında internet güvenliği konusunda isim yapmış kişiler yer alıyor. Mayıs 2010 tarihinden beri piyasada olan uygulama Türkiye’de daha önce tercih edilmiyordu. WhatsApp’ın kan kaybetmesiyle birlikte cazip bir seçenek olarak öne çıkan Signal, “Gizliliğe Merhaba De” sloganını kullanıyor. Signal, mesajları bireysel olarak yanıtlamaya, belirli bir mesaja emoji tabanlı tepkiler göndermeye ve “Herkes için Sil” seçeneğini belirleyerek sohbetten belirli bir mesajı silmeye de olanak tanıyor. Signal ayrıca kaybolan mesajlar özelliğine sahip. Her bir sohbet için kaybolan mesajları ayarlanabilir ve 5 saniye ile bir hafta arasında değişen süreyi seçilebilir.

Signal uygulamasının App Store’daki gizlilik beslenme etiketine bakıldığında, toplanan tek verinin telefon numarası olan “İletişim Bilgileri” olduğu görülüyor. Signal’in gizlilik politikası, “hassas bilgileri asla toplamayacak veya saklamayacak” şekilde tasarlanmış. Uygulamadaki tüm mesajlar ve çağrılar uçtan uca şifreleniyor, yani hiçbir üçüncü taraf veya Signal bunlara erişemiyor. Diğer yandan Signal, hesaba eklenen profil adı ve resmi gibi diğer bilgilerin uçtan uca şifrelendiğini söylüyor.

 • Signal uçtan uca şifrelemeye sahip ve gizlilik bir seçenek değil prensip.
 • Yazılı, sesli iletiler, fotoğraflar, videolar, GIFler ve dosyalar ücretsiz olarak paylaşılabiliyor.
 • Kullanıcılar çıkartma paketleri oluşturup paylaşabiliyor
 • Grup sohbetleri oluşturulabiliyor
 • Reklam bulunmuyor

Cumhurbaşkanlığı resmi kamu uygulaması olarak BiP’i önerdi

Turkcell tarafından tamamen Türkiye’de geliştirilen ve dünyada milyonlarca kullanıcının operatör fark etmeksizin kullandığı BiP, hızlı, güvenli ve şifreli bir mesajlaşma sunuyor. BiP şifreli mesajlaşma seçeneğiyle yazışmaların ve kişisel verilerin güvenliğini taahhüt ediyor. BiP son 24 saatte 1 milyon 124 bin yeni kullanıcı kazandığını açıkladı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı da, 11 Ocak’tan itibaren, gazetecilere yaptığı bilgilendirmeleri WhatsApp yerine BİP üzerinden yapma kararı aldığını belirtti. Uygulama dünya çapında ise 53 milyonun üzerinde kişi tarafından indirildi.

BiP’in gizlilik sözleşmesinden bir kesit ise şöyle:

“BiP Kişisel Verilerinizin güvenliğine özen gösterir ve Kişisel Verilere yetkisiz erişimi ve bunların yasa dışı olarak işlenmesini önlemek için uygun teknik ve idari tedbirleri alır. Kişisel Verileriniz, titizlikle uyguladığımız ve düzenli olarak güncellediğimiz güçlü güvenlik fonksiyonlarımız tarafından korunmaktadır.

BiP, bu Politikaya ve/veya yürürlükteki Veri Koruma Mevzuatına aykırı olarak Kullanıcılara ait hiçbir Kişisel Veriyi üçüncü şahıslara aktarmaz. BiP, Kişisel Verileri yalnızca bu tür işlemelerin amaçla uyumlu ve hukuka uygun olduğu durumlarda ikincil işleme faaliyeti yürütebilir. Kullanıcılara ait Kişisel Verilerin işbu Politika hükümlerine uygun olarak dış kaynak hizmet sağlayıcılarıyla paylaşılması halinde, BiP bu tür üçüncü şahıs hizmet sağlayıcılarının kişisel veriler için BiP düzeyinde koruma sağlayabilmesi adına gerekli tedbirleri alacaktır.”

 • Grup mesajlaşma, kaybolan mesaj, konum takibi, titreşim, yerel sticker’lar ile tüm iletişim ihtiyaçlarını ücretsiz mesajlaşma yeteneği ile sağlıyor.
 • 106 farklı dilde çeviri özelliği ile, dil bariyerlerini ortadan kaldırıyor, farklı dillerde mesajlaşma imkanı ile çeviriye gerek kalmadan İngilizce’den Almanca’ya kadar tüm dillerde anlık mesajlaşma imkanı sunuyor.
 • Uygulamanın “Acil Durum” özelliği ile kullanıcılarının acil durumlarda, durum bilgilerini ve konumlarını tek tuşla hem BiP mesajı hem de SMS ile paylaşmalarını gerçekleştiriyor.
 • BiP, Sağlık Bakanlığı ile iş birliği yaparak Koronavirüs Bilgilendirme ve Danışma Kanalı açtı.
 • HD kalitesinde sesli ve görüntülü görüşme yapma imkânı sağlayan BiP’te Gece Modu, Kişiselleştirilmiş Menü gibi farklı özellikler yer alıyor.
 • Kaybolan mesaj özelliği de mevcut. Gönderilen mesajlar seçilen süre boyunca takipçinin sohbet ekranında görünüyor ve belirlenen süre dolunca otomatik olarak siliniyor.

İLGİLİ HABERLER