Haftanın gündemi “Gezi Parkı Protestoları”

 

PRNet A.Ş, geçtiğimiz hafta basında en çok bahsi geçen olay ve kişileri raporladı. 03-09 Haziran 2013 tarihleri arası yapılan araştırma sonuçlarına göre, “Haftanın En’leri” 5 başlık altında sıralandı;

Haftanın gündemi “Gezi Parkı Protestoları”
Taksim Meydanı’nın da Gezi Parkında ağaçların kesilmesini engellemek isteyen aktivistler ile polis arasında başlayan gerilim Türkiye genelinde eyleme dönüştü. İzmir ve Ankara başta olmak üzere ülkenin dört bir tarafına yayılan protestolar 18.510 habere konu olarak bu hafta da gündemin ilk sırasına yerleşti. İzmir’de, 31 Mayıs-3 Haziran arasında Twitter’da Gezi Parkı paylaşımları üzerine Emniyet Müdürlüğünün harekete geçmesi 261 haberle geçen haftanın 2. gündem maddesi oldu. Ak Parti, hem İstanbul’daki Gezi Parkı destekçilerine mesaj vermek hem de yerel seçimlere start vermek üzere iki büyük mitinge hazırlanması 207 habere konu olarak 3. sıraya yerleşti. Adana’da Taksim Gezi Parkı protestolarına destek vermek için Ak Parti İl Başkanlığı önünde toplanan gruplara müdahale ederken; Komiser Mustafa Sarı’nın alt geçit inşaatından düşerek şehit olması 184 haberle gündemin 4. sırasındaydı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yaptığı açıklamalar 158 haberle PRNet “Haftanın En’leri” listesinde beşinci sırasında yer aldı.

Haftanın ünlüsü “Zülfü Livaneli”
Zülfü Livaneli 137 haberle haftanın ünlüsü olarak ilk sıraya yerleşti. Orhan Pamuk, 134 haberle 2. sırada, Cem Yılmaz ise 132 haberle 3.sırada yer alarak haftanın en çok konuşulan isimleri oldu. Cem Yılmaz’ı 129 haberle Serdar Ortaç takip ederken, Sezen Aksu 128 haberle PRNet “Haftanın En’leri” listesinin beşinci sırasında yer aldı.

Haftanın siyasetçisi “Recep Tayyip Erdoğan”
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 9.688 haberle haftanın en çok haber olan siyasetçisi oldu. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç 1201 haberle 2.sırada yer aldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 1022 haberle 3. sıraya, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ise 548 haberle 4.sıraya yerleşti. İçişleri Bakanı Muammer Güler ise 528 haber yansımasıyla PRNet “Haftanın En’leri” listesinin siyasetçiler bölümüne son sırasından giriş yaptı.

Haftanın spor adamı “Fikret Orman”
Beşiktaş Spor Kulübü Başkanı Fikret Orman 534 haberle haftanın en çok konuşulan spor adamı oldu. Fenerbahçe’den istifa eden Teknik Direktör Aykut Kocaman 413 haberle 2. sıraya yerleşti. Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim 398 haberle 3. sırada yer alırken, Galatasaray Spor Kulübü başkanı Ünal Aysal 350 haberle 4. oldu. Eskişehirspor Teknik Direktörü Ersun Yanal 343 haberle PRNet “Haftanın En’leri” listesine son sıradan giriş yaptı.

Haftanın sporcusu “Wesley Sneijder”
Galatasaray’ın futbolcusu Wesley Sneıjder 336 haberle haftanın en çok konuşulan futbolcusu oldu. Galatasaray’ın futbolcusu Didier Drogba 274 haberle 2. sırada yer aldı. Galatasaray’ın oyuncusu Felipe Melo 232 haberle 3. sırayı oluşturdu. Galatasaray’ın futbolcusu Burak Yılmaz 173 haberle 4. sıraya yerleşti. Galatasaray’da Toulouse’tan kiralık olarak oynayan Umut Bulut ise 168 haberle PRNet “Haftanın En’leri” listesine beşinci sıradan giriş yaptı.

İLGİLİ HABERLER