Hackerlar pusuda hata yapmanızı bekliyor!

Ağ güvenliği, güvenli wi-fi, çok faktörlü kimlik doğrulama ve ağ istihbaratında uzman WatchGuard Technologies, Inc. dünya çapında 80 binden fazla müşteriye hizmet veriyor.

Yetkinliği doğrultusunda dijital dünyada sık yapılan hataları ve izlenmesi gereken tavsiyeleri ileten Watchguard’ın listesini sizler için derledik. Biz bu listeyi hem şirketlerin hem de kişisel hesapların korunması için aklımızda tutalım.

Önce şifrelerken yaptığımız hataları sıralayalım:
1- Şifrenizde anlamlı harf dizinleri kullanmayın yani bir söz, kelime ya da bir isim olmasın. Hackerler, şifrelerdeki kelimeleri tanımlamada çok mahirler. Şifreleri dakikalar içerisinde kırabiliyorlar.

2- En kolay hatırlananlar en kolay hacklenenler oluyor. Doğum gününüz, evcil hayvanınızın isimi, telefon numaranız, adresler ve diğer size kolay olan bilgiler şifreleri zayıflatıyor. Özellikle sosyal medyadan hakkınızda rahatlıkla toplanabilecek hiçbir bilgi şifreye dahil edilmemeli.

3- Yalnızca harf de olmaz rakam da: Harflerden oluşan bir şifreyi kırmak; harflerden, sayılardan ve noktalama işaretlerinden oluşan bir şifreyi kırmaktan çok daha kolay.

4- Tüm cihazda aynı şifre kolay hacklenme sebebi: İyi bir şifreyi mahvetmenin en kolay yolu, onu birden fazla cihaz veya uygulamada kullanmak. Maalesef çoğumuz birçok cihazda ve hesapta aynı şifreyi kullanıyoruz. Hackerlara gün doğuyor; kırdıkları bir şifre ile tüm cihazlara ve hesaplara erişim sağlayabiliyorlar.

5- Şifreleri hiçbir şekilde ve durumda başkalarıyla paylamayın: İyi bir şifreyi mahvetmenin bir başka kolay yolu da onu başka biriyle paylaşmak. Asla mesajlaşma platformlarından ya da bir şey olmaz diyerek bir kağıt parçası üzerinden yapılan paylaşımlarda bulunmayın çünkü bu hem sizin hem de şirket dijital varlıklarının sonu olabilir.

Sorun ne, çözüm nerede?
Dünya genelinden 200 farklı IT uzmanının katıldığı bir araştırmada şirketlerin hala verilerini güvende tutmak konusunda pek çok sorun yaşıyor. Şirketlerin %42’sinin zayıf şifre güvenliği sebebiyle veri ihlali yaşaması ve çalışanların neredeyse yarısının şifre güncellemesi yaparken sadece bir karakter değiştiriyor oluşu durumun daha da ciddi olduğunu gösteriyor. Araştırma, güvenlik önlemi olarak hala tek başına şifrelere güvenen şirketlerin bir servete mal olabilecek hatalara düşebildiğini gösteriyor. Birçok çalışanın önemli verileri hala çok basit şifrelerle güvende tutmaya çalıştığı da araştırmanın çıktılarından biri.

Hackerlar şirket çalışanlarından daha azimli, dikkatli ve hırslı
Kurumlar ayrıcalıklı hesaplarını korumak ve veri ihlali risklerini en aza indirmek için ne yapmalı? WatchGuard’ın şirketlere 5 değerli tavsiyesi var;
• Her zaman varsayılan şifreleri değiştirin.
• Sahip olduğunuz her hesap için benzersiz, karmaşık ve uzun bir şifre kullanın.
• Hesaplarınız için güvenlik sorularını güncelleyin.
• Hesaplarınız için çok faktörlü kimlik doğrulaması ayarlayın.
• Bir şifre yöneticiniz olsun.

İLGİLİ HABERLER