Gümbür gümbür gelen Alfa kuşağının gözde mesleği Gamer’lık

Geçmişte “gaming” yalnızca bir hobi ve eğlence aracı olarak görülürken, bugün gamer olmak ve e-spor organizasyonlarında profesyonel olarak yer almak popülerleşen mesleklerden birisi. Gaming konusundaki yaklaşımıyla Türkiye’de e-sporun gelişmesine öncülük eden İncehesap.com, gerçekleştirdiği organizasyonlar ve sponsorluklarla bu alanda kariyer yapmak isteyen e-sporculara tam destek veriyor. İncehesap.com, diğer nesillere oranla daha ufak yaşlarda teknolojiyle etkileşime giren Alfa kuşağının gelişiyle, meslek olarak “gamer” olmayı seçenlerin sayısının giderecek artacağına dikkat çekiyor. 

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla gelişmekte olan gaming sektörü, günümüz gençleri ve gelecek nesiller için önemli bir kariyer fırsatı olarak radarlara girdi. 2019 yılı itibariyle dünyada 140 milyar dolar, Türkiye’de ise tahmini olarak 1 milyar dolarlık hacme ulaşan sektör, tüketicilerin evlerinde kaldığı pandemi sürecindeyse küresel olarak yüzde 200’den fazla büyüme yaşadı.

Gaming sektörü gelişmeye devam ederken, şimdiden e-sporcular milyonlarca dolar kazanıyor. Pek çoğu 14-17 yaş aralığındaki e-sporcular, tüm dünyada yaklaşık 600 milyonluk bir seyirci kitlesi tarafından izleniyor. Yapılan araştırmalar, e-sporcular kadar onları takip eden izleyicilerin de sektörün gelişmesine önemli katkıları olduğunu ortaya koyuyor. İncehesap.com’un geçtiğimiz Mayıs ayında düzenlediği PUBG DUO Turnuvası da, ülkemizde e-spora gösterilen yoğun ilginin kanıtı niteliğinde. Bir ay boyunca devam eden ve 384 takımın katıldığı bu turnuvanın sadece final maçını, 13 bin tekil izleyici izledi.

Gözler Alfa kuşağında

İncehesap.com Kurucu Ortağı Nurettin Erzen, “Bugün ülkemizdeki aktif e-sporcular, ağırlıklı olarak 1995 yılı sonrasında doğan Z kuşağından oluşuyor. Ancak arkalarından e-sporculuğa çok uygun, yepyeni bir nesil geliyor: Alfa kuşağı. Bu kuşak gamer olarak sahne almaya başladıkça gaming sektörünün dinamikleri daha da gelişecek. Yalnızca e-sporcuların değil, sektör etrafında yepyeni meslekler edinenlerin de yükselmesine tanıklık edeceğiz” diyor.

Yeni neslin gaming’e olan ilgisini İncehesap.com’un site trafiğinde de net bir şekilde gördüklerini kaydeden Nurettin Erzen, sözlerine şöyle devam etti, “18-24 yaş arasındaki ziyaretçi sayımız, geçen seneye kıyasla yüzde 40’ın üzerinde, 2019’un ilk 6 ayına kıyasla ise yüzde 90 artış gösterdi. Bu oranlar yeni neslin e-spor ve gaming teknolojileriyle nasıl uyumlandıklarını net bir şekilde ortaya koyuyor”.

Peki, kimdir bu Alfa’lar?

İncehesap.com’un verdiği bilgilere göre Alfa kuşağı, diğer nesillere oranla daha ufak yaşlarda teknolojiyle etkileşime girdiği için gaming dünyası ve e-spor için en uygun nesil. İlk tanımı Avusturalyalı fütürist Mark McCrindle tarafından yapılan bu kuşak, 2010 ile 2030 yılları arasında doğanlardan oluşuyor. Bilgiye erişme gücü açısından diğer kuşaklara göre daha şanslı olduğu belirtilen Alfa’lar, hayatlarına entegre ettikleri tüm teknolojileri kişiselleştirebilme yeteneğiyle öne çıkıyor. Ekranlara bağlanma oranı daha yüksek olan, Z kuşağına göre çok daha dikkatli olduğu belirtilen Alfa kuşağı, iletişim kurarken yazmaktan çok, görsel ifadeleri ve ses kayıtlarını tercih ediyor.

Yeni gaming profesyonelleri geliyor

Türkiye’de gaming dünyası için şimdiden e-sporcu yetiştirme hareketinin başladığına dikkat çeken Nurettin Erzen, İncehesap.com olarak düzenledikleri turnuvalar ve Gaming Geceleri ile bu alanda profesyonelleşmek isteyen bireyleri desteklemeye, yeni nesil oyuncuları sektöre kazandırmaya devam ettiklerini de söyledi. Erzen, “İncehesap olarak Türkiye’de gaming dünyası için profesyonel yetiştirme hareketinin öncülüğünü üstleniyoruz. E-spor organizasyonlarının yaygınlaşması, gaming alanıyla bağlantılı olan başka mesleklerin doğmasına ve bu alanlarda uzmanlaşan iş gücüne ihtiyaç doğuruyor. Yeni nesil gazeteciler, oyun yazılımı geliştiriciler, analistler gibi… Dolayısıyla gamer olmak, tek başına yükselen bir meslek olmakla kalmıyor, aynı zamanda yeni mesleklerin doğması ya da mevcutların dönüşmesine de yardımcı oluyor” dedi.

“En uzun eğitim alan, en girişimci kuşak”

Erzen, araştırmaların Alfa kuşağının en girişimci nesillerden biri olacağını öngördüğünü de belirtti. Erzen, sözlerini şöyle tamamladı; “Alfa kuşağı hayatının daha erken dönemlerinde bilgiye ve teknolojiye erişim sağlarken, bir yandan da diğer kuşaklara göre daha uzun süre eğitim alacak. Pek çoğu, henüz okuldan mezun olmadan yüksek kazanç sağlayan, işini keyifle yapan birer e-sporcu olurken, bazıları da birer Elon Musk olacak. Yapılan araştırmalara göre 2025 yılına kadar dünyada 2 milyar Alfa nesli olması bekleniyor. Bunların yüzde 55’inin video içeriği üretmesi, yüzde 47’sinin elektronik üzerine yoğunlaşması, yüzde 43’ünün robotik alana ilgi duyması, yüzde 36’sının ise bilgisayar programcılığına yönelmesi bekleniyor.”

İLGİLİ HABERLER