Google’ın yeni ikilisi Nexus 6P ve Nexus 5X

Google basın toplantısında Nexus akıllı telefon serisinin iki modelini duyurdu: Huawei’nin ürettiği 6P ile LG’nin ürettiği 5X.

Android Marshmallow işletim sistemiyle çalışacak olan 6P, 5.7 inç boyutlarında ve oldukça güçlü bir kameraya sahip. Cihaz 12.3 megapiksel arka kameraya ve 8 megapiksellik  ön kameraya sahip. 32GB, 64GB ve 128 GB’lık versiyonları ile piyasaya sürülecek olan model üç renk seçeneğiyle sunuluyor. Nexus akıllı telefon serisinin lideri 6P’nin en dikkat çekici özelliği ise Nexus Imprint adı verilen ön yüzünde yer alan parmak okuyucu yuvarlak ikonun arka yüzüne geçirilmiş olması. Böylelikle ekranın daha ferah kullanılması tasarım şıklığını da beraberinde getirmiş. Daha giriş seviyesi sayılabilecek model  Nexus 5X ise 5.2 inçlik ekran çözünürlüğü 1080p kalitesinde üretildi. 

Nexus’un 6P ve 5X ikilisinde en göz dolduran özellik olarak söyleyebileceğimiz USB-C bağlantısıyla gelmesi ve bu kabloyla şarj edilecek olması. USB-C bağlantısının şu anda sadece son Chromebook Pixel ve Apple’ın yeni Macbook modellerinde kullanılıyor olması Nexus’un yeni modellerinin iddiasını ortaya koyuyor.

Ekim ayının sonunda satışa sunulması beklenen akıllı telefonlardan Nexus 5X 379 dolar, Nexus 6P ise 499 dolar olarak fiyat belirlendi. İkili ilk olarak ABD, İngiltere, İrlanda ve Japonya’da ön siparişe açılacak.

İLGİLİ HABERLER