Google’ın eski mühendislerinden sürücüsüz araç: Nuro

Google‘ın sürücüsüz otomobil projesinden görev alan iki eski mühendis, yeni bir sürücüsüz teslimat aracı geliştirdi. Sürücüsüz otomobil alanına farklı bir deneyim sunacak Nuro adlı araç, daha önce birçok sürücüsüz otomobil girişimine göre oldukça farklı.

Nuro, her ikisi de daha önce Google’ın sürücüsüz otomobil projesinde çalışan ana mühendislerden Dave Ferguson ve Jiajun Zhu tarafından kuruldu. Şirket bünyesinde daha önce Apple, Uber, Tesla ve GM gibi şirketlerde çalışmış kişilerde bulunuyor.

180129142206-nuro-3-780x439

Nuro büyük sürücüsüz kamyonlar veya dronlara göre daha çok günlük kullanıcıların yaşamı kolaylaştırmayı hedefliyor. Günlük ihtiyaçları, alışveriş torbaları, kıyafetler gibi ürünleri kullanıcılara teslim edecek. Sıfırdan sürücüsüz bir araç olarak ortaya çıkan Nuro, R1 adlı ilk prototipini tanıttı.

Şu anki prototip aracı SUV yüksekliğinde ancak tipik bir arabadan çok daha dar. Şirket, önümüzdeki yıllarda aracın kamuya açık yollara çıkması için çalışıyor. Ayrıca, seri üretim için uygun olan aracın başka bir versiyonunu geliştiriyor.

Aşağıdaki videodan aracın test sürüşünü izleyebilirsiniz.

Kaynak: CNNtech

İLGİLİ HABERLER