Google’dan Starbucks’a, Trump’ın mülteci kararnamesine tepkiler büyüyor…

ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın, “mültecilerin ülkeye kabulünü sınırlandıran ve göçmen vizelerine katı güvenlik prosedürleri getiren” kararnamesine tüm dünyadan kınama mesajları gelirken global markalar da bu kararnameye çeşitli kampanyalarla tepki gösteriyor.

Google’dan 4 milyon dolarlık yardım fonu

Global ölçekte Trump’ın kararına ilk tepki; dünyanın en değerli şirketlerinden olan Google’dan geldi. Google, 2 milyon dolar şirketin, 2 milyon dolar da çalışanların bağış yapmasıyla 4 milyon dolarlık bir yardım fonu oluşturdu. Bu fonun, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nin bulunduğu dört ayrı yardım organizasyonuna dağıtılmasına karar verildi. Google’ın Kurucusu ve CEO’su Sergey Brin de bir göçmen ve Trump’ı protesto eylemlerinde bizzat yer alıyor.

google

Google Kurucusu ve CEO’su Sergey Brin, San Fransisco Uluslararası Havalimanı’nda Trump’ı protesto edenler arasındaydı

Airbnb’den mültecilere barınma yardımı

Son dönemde paylaşım ekonomisinin en iyi örneklerinden biri haline gelen, dünyanın her yerinde alternatif konaklama hizmeti sunan Airbnb de, mültecilere ve seyahat yasağı nedeniyle ABD’ye giriş yapamayanlara bedava kalacak yer sağlayacağını duyurdu. Şirketin CEO’su Brian Chesky Twitter hesabından yaptığı açıklamada; “Bizi takip etmeye devam edin, acil ev ihtiyacı olanlar benimle iletişime geçebilir” dedi.

airbnb

Airbnb’nin CEO’su Brian Chesky

Uber de düğmeye bastı!

Son zamanlarda sunduğu alternatif ulaşım hizmetiyle adından söz ettiren Uber de imzalanan kararnameyle zor duruma düşen çalışanları için düğmeye bastı! ABD’de yaşayan Irak, İran, Libya, Somali, Sudan, Suriye ve Yemen’li çalışanlarına yardım sözü veren Uber’in CEO’su Travis Kalanick, seyahat ettiği için ülke dışında olan yabancı uyruklu çalışanlarının ABD’ye dönebilmesi için 3 milyon dolarlık bütçe ayırdıklarını bildirdi.

Uber'in CEO’su Travis Kalanick

Uber’in CEO’su Travis Kalanick

Starbucks, 75 üllkede 10 bin mülteciyi işe alacak

Son olarak global kahve zinciri Starbucks’tan da kararnameye tepki geldi. Cnn Money, Starbucks’ın CEO’su Howard Shultz Trump’ın aldığı kararla Starbucks dükkanlarının bulunduğu 75 ülkede, beş yıl içinde 10 bin mültecinin işe alınacağını açıkladı.

starbucks

Starbucks’ın CEO’su Howard Shultz

İLGİLİ HABERLER