Google’dan “stalkerware”e geçit yok!

Google, bu ay  yaptığı açıklamada, 11 Ağustos tarihinden itibaren “stalkerware” olarak bilinen ve başka bir kişinin telefon aktivitesini veya hareketlerini izlemeyi mümkün kılan yazılım ve donanımların reklamlarını yasaklayacağını duyurdu.

Stalkerware veya casus yazılım uygulamaları hem Apple’ın hem de Google’ın uygulama mağazalarında yasaklanmış durumda olsa da halen rahatsız edici bir şekilde yaygın durumda. Kimi tahminlere göre, telefonunuza veya bulut şifrelerinize erişimi olan, bir kişinin, mikrofonunuza ve kameranıza erişirken metinlerinizi, arama geçmişinizi ve konumunuzu yakalamasına izin veren on binlerce servis mevcut.

Google ve Apple’ın yanı sıra pek çok avukat, antivirüs şirketi ve hukuk uzmanı da “Stalkerware”e karşı koalisyon oluşturmuş durumda. Anti-Virüs programları da bu uygulamaları saptamanın ve telefonlarında stalkerware olabileceği zaman kullanıcıları uyarmanın en etkin yollarını bulmaya çalışıyor.

Google almış olduğu bu yeni kararla “stalkerware” uygulamalarının reklamlarını durdurarak, uygulamaların potansiyel müşterilerine ulaşmasını engellemeyi hedefliyor.

Kaynak: Cnet

İLGİLİ HABERLER