GittiGidiyor “Yeşil Ofis Sertifikası” alan ilk eBay ofisi oldu!

Pandemi sürecinde elimizi üzerinden çekmek zorunda kaldığımız doğa kendini yeniledi, uzunca zamandır hava kirliliği sebebiyle göremediğimiz dağlar kendini gösterdi, yunuslar Ortaköy sahilinde yeniden yüzmeye başladı. Buzullarının erimesinin ya da iklim değişikliğinin anlatamadığını en net şekilde aktaran bu değişimler insanın doğaya verdiği zararı ortaya koydu. Bugün tüm dünyada çevre bilinci bu çığlıkla birlikte daha güçlendiği bir sürece girdi ve “sürdürülebilirlik” her sektörde öne çıkmaya başladı… Bu anlamda GittiGidiyor çalışanlarının gönüllülük esasına dayalı oluşturduğu “Back to Green” çalışan grubu, WWF Türkiye’nin (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Yeşil Ofis Programı’nı başarıyla tamamlayarak, “Yeşil Ofis Sertifikası” almaya hak kazandı.

GittiGidiyor, son iki yıldır çalışanların katkılarıyla ofis içerisinde hayata geçirilen dönüşümler sayesinde alınan bu sertifika ile WWF – Yeşil Ofis Sertifikası alan ilk eBay ofisi oldu. “Back to Green” ekibi, Yeşil Ofis Programı kapsamında ofis genelinde birçok alanı yeniden düzenledi; tasarruf ve geri dönüşüm uygulamalarını hayata geçirdi. Elektrik, kağıt ve su tüketimi ile ilgili tüm süreçler tekrar gözden geçirilerek program kapsamındaki kriterlere uygun olacak şekilde yenilendi.

Sürdürülebilir bir dünya için yeni tasarruf önlemleri hayata geçirildi

Yapılan düzenlemelerde ofis içerisinde tek kullanımlık plastiklerin kaldırılmasına ilişkin atılan ilk adımla genel plastik tüketiminde yüzde 30 iyileşme sağlandı. Kağıt kullanımında işe giriş sürecindeki basılı malzemelerin kullanımının azaltılmasıyla yüzde 45, tek kullanımlık kağıt bardakların kaldırılmasıyla yüzde 69 azalma oldu. Enerji tasarrufu için ofis içinde tüm aydınlatmalarda LED dönüşümü yapılarak floresan ampulden LED ışıklara geçildi. Ofis içi aydınlatma ve ısıtma – soğutma sistemleri otomasyonu yapılarak aydınlatma ve iklimlendirme programları hafta içi ve hafta sonu çalışma saatlerine göre düzenlendi. Sensörlü musluklar, susuz pisuarlar ve ofis içinde arıtma su kullanımıyla da su tasarrufu sağlandı.

Peki Yeşil Ofis Nedir?

Yeşil Ofis, ofislerde uygulan bir tasarruf ve iyileştirme programıdır. WWF’in insanlığın doğal kaynaklar üzerindeki baskısını, Ekolojik Ayak İzi’ni azaltmak için oluşturduğu stratejik yaklaşımının bir parçasıdır.

Program; karbon emisyonu başta olmak üzere enerji tasarrufu, yenilenebilir kaynaklar, doğal kaynakların bilinçli kullanımı ve yaşam tarzının değiştirilmesi konusunda ofis çalışanlarında farkındalık yaratmayı hedefliyor. Yeşil Ofis Programı, katılımcı şirketlerin ofis kaynaklarının sistematik bir şekilde değerlendirilerek ilgili tasarruf kriterlerinin belirlenmesine ve bu çerçevede ofislerin kendi çevre yönetim sistemini yaratmalarına olanak sağlıyor.

Yeşil Ofis Programı, ofis çalışanlarını çevre dostu tercihler yapmaları konusunda yüreklendirip, daha fazla tasarruf yapılması konusunda yönlendiriyor. Program, ofisler için bir tasarruf mekanizması oluşturup, doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımına bireysel katkıda bulunmasını sağlıyor.

Tüketiciler doğaya karşı daha duyarlı davranarak, doğaya saygılı ürünleri daha fazla tercih ediyor. Doğayı koruyarak farklılaşan şirketlerin sayısı da gün geçtikçe artıyor. Bu amaçla hazırlanan Yeşil Ofis logosu ve diploması kurumsal imaja katkıda bulunuyor, şirketlerin doğayı korumak için geliştirdikleri stratejilere değer katıyor.

Ülkemizde son olarak GittiGidiyor’un almaya hak kazandığı Yeşil Ofis Sertifikası’na kimler sahip?

Artemis Arıtım Merkez Ofisi
ATÜ Turizm İşletmeciliği Atatürk Havalimanı Merkez Ofisi
AXA Sigorta Genel Müdürlük Binası
Betek Boya Genel Müdürlük Ofisi
BNP Paribas Cardif Sigorta Genel Müdürlük Ofisi
BNP Paribas Finansal Kiralama Genel Müdürlük Ofisi
Boyner Büyük Mağazacılık Genel Müdürlük Ofisi
BriSA Altunizade Merkez Ofisi ve İzmit Fabrika Ofisi
Chiesi İlaç Genel Müdürlük Ofisi
Dekon Kongre Merkez Ofisi
Dufry Türkiye Merkez Ofisi
Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri Genel Müdürlük Ofisi
Ekol Lojistik Kardelen ve Lilyum Tesisleri Ofisleri
Ford Otosan Sancaktepe Ar-Ge Merkezi
Ford Otosan Sancaktepe Pazarlama, Satış, Satış Sonrası Ofisler
Form Grup Genel Müdürlük Ofisi
Gaia Sourcing UK LLP Turkiye İrtibat Bürosu
Garanti Bankası Genel Müdürlük Ofisi
Garanti Emeklilik ve Hayat Genel Müdürlük Ofisi
Garanti Yatırım Genel Müdürlük Ofisi
HDI Sigorta Genel Müdürlük Ofisi
HuberGroup Genel Müdürlük Ofisi
IBS Sigorta Genel Müdürlük Ofisi
Kanyon AVM Yönetim Birimi Merkez Ofisi
Ofix Ofis Malzemeleri Merkez Ofisi
Panasonic Eco Solutions Türkiye Genel Müdürlük Ofisi
PepsiCo Türkiye Merkez Ofisi
Ray Sigorta Genel Müdürlük Ofisi
Roche Genel Müdürlük Ofisi
Sahibinden.com Genel Müdürlük Ofisi
Securitas Güvenlik Hizmetleri Genel Müdürlük Ofisi
Tchibo Genel Müdürlük Ofisi
Tchibo İstinye ve Panora Mağazaları
Tetrapak İzmir Fabrika Ofisi
Unifree Genel Müdürlük Ofisi
UTİKAD Merkez Ofisi
Vodafone Maslak Genei Müdürlük Ofisi

Dünyamızın bugün en önemli gündem maddelerinden biri olan “sürdürülebilirlik” kapsamında bu listenin daha da uzayacağını öngörmek, bir hayal kurmaktan fazlası. Tüketicilerin beklentileriyle dünyaya şekil vermek konusunda daha büyük sorumluluklar alması gerektiğinin farkında olan markalar ve şirketler bu gündemi atlama lüksüne sahip değil!

 

İLGİLİ HABERLER