Gıda fiyatları el yakıyor, tüketici indirim nöbetinde

Nielsen, 2017 Yılı FMCG (Paketli Hızlı Tüketim Ürünleri) Perakende ve Alışverişçi Trendleri Raporu’nu açıkladı. Raporda perakende sektörüyle ilgili çarpıcı sonuçlar var.

Nielsen Türkiye Genel Müdürü Didem Şekerel Erdoğan, Hızlı Tüketim Ürünleri Pazarı’nın 2017 yılında, geçen yıla göre yüzde 14 oranında bir ciro büyümesi kaydettiğini ifade etti. En yüksek büyüme kaydeden perakende formatları, indirim marketlerinin de içinde yer aldığı 400 metre kare altı süpermarketler ve parfümeri kanalı oldu.

Didem Şekerel Erdoğan; gıda ve içecek grubunda cips, dondurma, ketçap ve mayonez, kahvaltılık gevrek, çikolata kaplama ve kuruyemiş; temizlik ve kişisel bakım grubunda ise şampuan & saç kremi, cilt bakım ürünleri, bulaşık deterjanları ve diş macunu kategorilerinde çıkan yeni ürünlerin büyümede önemli payı var.

graf

İndirim marketleri yükselişte

Nielsen Türkiye Perakende Hizmetleri Direktörü Tamer Gülsaç: “Modern kanal mağaza açılış hızlarını görmek için son 3 yılın rakamları kıyaslandığında, ulusal zincirler yüzde 26, indirim marketleri yüzde 64 ve lokal zincirler yüzde 14’lük mağaza sayısı artışı gösteriyor.” dedi.

Tüketici gıda pahalılığının farkında

Nielsen Türkiye Müşteri Hizmetleri Direktörü Yankı Yalçın “Hazırladığımız raporda, artan fiyatların tüketicide yansıma bulduğunu ve sonuç olarak tüketicilerin promosyona daha fazla duyarlılık gösterdiklerini gözlemliyoruz.” dedi. 2016-2017 sonuçlarına göre tüketiciler arasında gıda fiyatları için artış algısı yüzde 69’dan yüzde 90’a çıktı. Promosyon duyarlılığı da yüzde 58’den yüzde 84’e yükselerek çok önemli bir artış ortaya koydu.

tüketici graf

Kavun değil avokado yiyoruz!

Araştırmanın şaşırtıcı sonuçlarından biri de avokado, muz ve ananas gibi sürpriz ürünlerin toplam kategori içerisinde ağırlık kazanması… Mandalina, kavun ve limon gibi ürünlerdeki büyümenin ise toplam kategori büyümesinin altında kalarak pay kaybettiği gözlemleniyor.

avakado

 

 

İLGİLİ HABERLER