“Gezen Tavuk Yumurtası” bir pazarlama hilesi mi?

Hatay’ın en büyük tavuk ve yumurta üretim tesisini işleten Necmettin Çalışkan, Türkiye’de yayılan “Gezen Tavuk Yumurtası” furyasının bir aldatmaca olduğunu belirtti. “Gezen Tavuk Yumurtası” söyleminin bir pazarlama hilesi olduğuna dikkat çeken Çalışkan, bu şekilde pazarlanan yumurtaların diğerlerinden hiçbir farkı olmadığını söyledi.

Dünyanın pek çok ülkesinde yerel standardın “bir alanın beş kilometrekare yarıçapı içerisinde tarımsal hiçbir ilaç kullanılmaması” olduğunu açıklayan Çalışkan, Türkiye’de böyle bir alan bulmanın mümkün olmadığını sözlerine ekledi.

“Yumurtanın rengi sadece ırkla ilgili”

Beyaz yumurtaların kırmızı yumurtaya oranla maliyetinin az olduğunu anlatan Çalışkan, “Yumurtaların renklerinin farklı oluşu tavukların ırklarıyla ilgilidir, bir de üretim aşamalarıyla ilgilidir. Bugün beyaz kabuklu yumurtayı üreten tavuklar, üreticiler açısında daha caziptir, hayvanlar daha dayanıklıdır, daha az maliyetlerle beyaz yumurta üretilmektedir. Kırmızı ise, biraz daha maliyeti yüksek ürünlerdir. Aslında tüketici açısından özel tercih olmadığı sürece, her ikisi de yumurtadır. Ülkemizde, yumurtanın yüzde 85’i beyaz, yüzde 15 civarında kırmızı tüketilmektedir. Ülkemizde, batı illerinde kırmızı renkli yumurtlar, doğu da ise daha çok beyaz tüketilmektedir. Beyaz ile kırmızı arasındaki kalite farkı ise, beyaz yumurtaların gramajı biraz daha düşüktür, kabuk kalitesi daha incedir, kırılma riski yüksektir. Ancak tüketimdeki hassasiyet tamamen tüketicinin damak zevkine kalmaktadır” diye konuştu.

“Mümkünse bizzat üreticiden satın alınmalı”

Yumurta alırken tüketicilerin seçici davranmaya gayret göstermeleri gerektiğini belirten Çalışkan, şöyle konuştu:

“Bilindik markaları, bilinen yerlerden alma gayreti içerisinde olunmalıdır. Bugün, yumurtaların üzerinde üretim ve son kullanma tarihleri çoğunlukla bulunmaktadır. Bir de özellikle, satış yapılan yerlerde, birden fazla çok çeşitli ürünler, süt ürünleri, peynir, tereyağı gibi yan yana gelmemesi gereken ürünler, yan yana bulunursa bu noktada aralarındaki uyuşmazlık nedeniyle tüketici açısından sıkıntı bulunabilir. Doğrusu ürünler bizzat, mümkünse üreticisinden alınma yolunda gayret göstermelidir. Bugünlerde sorun olmasa da özellikle yaz günlerinde açıkta satılan yumurtalar sorun teşkil etmektedir, kışın da özellikle çok soğuğa maruz kalan bölgelerde donma riskiyle karşı karşıya kalan ürünlerden de uzak durmak gerekir.”

Kaynak: DHA

 

İLGİLİ HABERLER