Geleneksel medya şirketi dijital medyaya yatırıma ağırlık veriyor

The Verge ve Re/Code dahil önemli blogları elinde bulunduran Vox Media, NBCUniversal’dan 200 milyon dolar tutarında yatırım aldı. Geleneksel medyanın en bilinen kuruluşlarından biri olan NBCUniversal’ın dijital medya ağına yatırım yapması stratejik bir yatırım olarak değerlendirilebilir.

NBC televizyonu başta olmak üzere 9 uydu kanalı ve 29 televizyon kanalına sahip NBCUniversal, Mayıs 2004’te Fransız medya grubu Vivendi ile güçlerini birleştirmişti. Medya ve eğlence alanında en bilinen geleneksel şirketlerde biri olan NBCUniversal’ın hisselerinin yüzde 80’i General Electric’e ait. 

NBCUniversal CEO’su Steve Burke’e göre Vox Media’nın elindeki dijital markalar yatırım kararında etkili olmuş durumda. Editoryal yetenekleri, eşsiz teknoloji platformu ve tüm bunlarla birlikte dijital sektördeki lider konumu sebebiyle Vox Media’yı değerli gördüklerini söyleyen Burke, iki şirket arasında içerik, reklam ve teknoloji alanında işbirliği olacağını ve geleneksel ile dijitalin birbirine yaklaşacağını belirtti.

NBCUniversal tarafından 200 milyon dolarlık bir yatırım alan Vox Media, bu sayede 1 milyar dolarlık bir değerlemeye sahip oldu. Aralık 2014’te General Atlantic tarafından 46.5 milyon dolar yatırım alan Vox Media, değerini arttıran dijital medya şirketlerinin başında geliyor.

Diğer yandan da Re/Code’un iddiasına göre NBCUniversal bir diğer dijital içerik devi Buzzfeed’e de yatırım yapacak. 1.5 milyar dolar değerlemeyle yapılacağı söylenen yatırımın miktarı ise açıklanmış değil.

Geleneksel medya şirketlerinin son dönemde ellerindeki markaları yavaş yavaş satışa çıkarmaları ya da bu şekilde dijital medya şirketlerine yatırımlar yapmaya başlamaları da önümüzdeki yıllarda geleneksel ile dijitalin etkileşiminin ne yönde hızlanacağının bir göstergesi.

İLGİLİ HABERLER