Freelancer’ın koronavirüs kılavuzu: İş pozisyonları, kaynaklar ve destek grupları

The Drum salgının güncel projeleri sekteye uğrattığı şu günlerde iş, destek, eğitim ve bilgi arayan freelance çalışanları için bir kılavuz oluşturuyor.

“Son giren ilk çıkar” söylemi ne yazık ki marka bütçelerinin kesintiye uğradığı salgın döneminde kreatif freelance çalışanları etkilemeye başladı. Geçtiğimiz hafta boyunca salgın nedeniyle birçok pazarlama kampanyasının durdurulduğunu veya ertelendiğini gördük. Bu trendin birçok perakende, eğlence ve hizmet markasıyla da devam edeceği öngörülüyor. Fishbowl’un araştırmasına göre reklam sektöründe yöneticilerin yüzde 65’i işten çıkarmaların krizle beraber artacağını düşünüyor.

Bu durum en çok freelance çalışanları etkiliyor. İş imkanları olacak mı? Ne zaman olacak? Kimsenin finansal olarak önünü göremediği bir dönemde freelance bunu nasıl başarabilir? Ödemeler zamanında yapılacak mı? Projesi henüz iptal edilmiş bir freelance çalışanıysanız eski müşterilerinize ulaşmadan önce portfolyonuzu ve sosyal profillerinizi size özel yetileriniz ve deneyiminizle müşterilerinize nasıl yardımcı olabileceğinizi ortaya koymak adına güncellemek iyi bir adım olacaktır. Sonrasında eksik faturalarınızı gözden geçirebilir ve bir destek grubu aracılığıyla yeni iş arayışına girebilirsiniz.

Destek grupları ve içerik kaynakları

 Kariyerinde MTV pazarlamacılığı da olan Pip Jamieson’un kurucusu olduğu The Dots 2014’ten beri farklı profillerden kreatiflerin bir araya geldiği bir platform. Kariyer gönderilerinde an itibarıyla 100’den fazla freelance fırsatı bulunduran platformun gönderilerinin çoğu Avrupa merkezli işleri kapsıyor. The Dots’ta aynı zamanda salgın zamanında uygulanabilecek öneriler ve işini kaybetmiş üyeler için psikolojik destek içeren içeriklerin bulunduğu “Koronavirüs desteği” adlı bir sohbet de yer alıyor.

Bağımsız Profesyoneller ve Serbest Meslek Sahipleri Birliği (IPSE) salgının gelirleri üzerindeki etkisinden endişe duyan İngiltere’deki freelance çalışanlar için kapsamlı bir kılavuz hazırladı. Kılavuz HMRC yardım hatlarının bilgilerini ve müşterilerle nasıl geçinilmesi gerektiğini belirten maddeleri de içeriyor.

ABD’de herkesin başvurabileceği bir dizi kılavuz Freelancer Union tarafından yayınlandı. Derneğin başkanı Rafael Espinal New York Valisi Andrew Cuomo ve New York Belediye Başkanı Bill De Blasio’ya ilettiği mektubunda “Şu anda deneyimlediğimiz ekonomik krizde uygulanan tüm finansal yaptırımların freelance çalışanların da haklarını ve iyiliğini düşünüyor olması gerek” dedi.

Görsel sanatlar disiplininde çalışan kadınların oluşturduğu bir kulüp olan Marguerite de bir kariyer fırsatları sayfasını freelance çalışanların yeteneklerini ve iletişim bilgilerini yayınlayabileceği bir mecra haline getirdi. Bu şekilde freelance arayışında olan kurumlar listedeki kişilere kolaylıkla ulaşabilecek.

 

Sektör aplikasyonlarından olan Fishbowl normal zamanlarda kargaşasıyla kullanıcılarını kaçırıyor olsa da salgın döneminde özellikle freelance çalışanlar anonim bir forumun ne kadar yararlı olabileceğinin altını çiziyor. İş arayışının dışında kreatif ilham için göz atabileceğiniz içerikleri barındıran Freelancers&Community Resources’ta içinde birçok derginin dijital ve basılabilir versiyonlarının bulunduğu Quaranzines adlı bir Google Drive dosyası da bulunuyor. Facebook grupları hiç olmadığı kadar popüler. “Anti-viral work for freelancers and small businesses” (freelance ve küçük işletmeler için antiviral işler) adlı bir grup bir hafta içinde 11 bin üyeye ulaştı.

Anna Coddera-Rado’nun haftalık bülteni The Professional Freelancer’ın birincil amacı freelance gazetecileri hedeflemesi olabilir ancak kontratlar üzerinden işleyen işler üzerine birçok yararlı bilgiyi de içinde barındırıyor. Buna benzer olan Sian Meades-Williams’ın bülteni Freelance Writing Jobs ise metin yazarlığı ve marka içerikli kampanyalar hakkında bilgi verirken bültenin abonelerine özel iş fırsatları da sunuyor.

İLGİLİ HABERLER