Finans sektöründe her iki kadından biri cinsiyet ayrımcılığına uğruyor

TransferGo’nun finans sektöründe cinsiyet eşitliğine odaklanan araştırması, sektör açısından oldukça düşündürücü bulguları ortaya koydu. Sektörde, her iki kadından biri ayrımcılığa maruz kaldığını söylerken, ayrımcılığın en çok terfi konusunda yapıldığı sonucu ortaya çıktı.

TransferGo, DijiFi ile birlikte gerçekleştirdiği “Finans Sektörü Cinsiyet Eşitliği Araştırması”nın sonuçlarını açıkladı. Aralık ayında start verilen araştırmaya finans (banka ve iştirakleri), fintech, ödeme sistemleri, blockchain, kripto para ve girişim ekosistemlerinde çalışanlar katıldı. Cevap verenlerin yüzde 52’sinin kadın olduğu araştırmaya katılanların yaş grupları ise ağırlıklı olarak 25-34 (yüzde 48) ve 35-44 (yüzde 33) oldu. Finans Sektörü Cinsiyet Eşitliği araştırması, iş hayatında yaşanan kadın erkek eşitsizliğiyle ilgili sorunları yeniden gözler önüne serdi.

Kadınların yüzde 39’u en az bir kere cinsiyet ayrımcılığına uğruyor

Araştırmaya katılan kadınların yüzde 51.7’si çalıştığı sektörde ayrımcılığın oldukça yüksek seviyede olduğunu dile getirdi. Katılımcıların yüzde 39.6’sı ise ayrımcılığın orta seviyede olduğunu belirtti. Bu sonuca paralel olarak, katılımcıların yüzde 39’u iş hayatında en az bir kez ayrımcılığa maruz kaldığını; yüzde 33’ü ise ayrımcılığın bir sonucu olarak erkeklerin, hemcinslerini işe almayı ve onlara sorumluluk vermeyi tercih ettiklerini belirtti.

Cinsiyet ayrımcılığı en çok terfiyi etkiliyor

Katılımcılara yöneltilen bir diğer soru da iş hayatında ayrımcılığın en çok etkilediği alanlardı. Katılımcıların büyük bir bölümü (yüzde 32) bu soruya “terfi” yanıtını verdi. Tüm olumsuzluklara rağmen ayrımcılık konusunda gelecekten umutlu olup olmadıkları sorusuna, katılımcıların yüzde 59’u “Umutluyum, giderek daha iyi olacaktır” cevabını verdi.

İLGİLİ HABERLER