Fikir emekçilerinin hakkını gasp etmeyin!

Korsan kitap ülkemizin süregelen sorunlarından biri. Korsan kitap satın alanların kendince pek çok nedeni var: Orijinali pahalı, kitapevi uzak ve orada bulamadıklarımı hemen yanı başımda buluyorum diyorlar. Gerekçe ne olursa olsun durum emeğin gaspı.

YAYBİR Yayıncılar Meslek Örgütü fikir emekçilerinin hakkını korumak üzere çalışmalarını kesintisiz sürdürüyor. Yasalar korsan ürünlerin satışını yasaklamış olsa da korsan kitapla mücadelede hala istenilen seviyelere ulaşılamadı. Yıllardır her fırsatta bu konuya dikkat çeken YAYBİR, ilim-edebiyat alanında telif haklarının takibini yaparak bu alanda mücadele ediyor.

Konuyla ilgili, toplumda telif haklarına yönelik bilinç ve farkındalığın arttırılması için yeni bir kampanya başlatan YAYBİR, “Korsan Kitap Alma, Suça Ortak Olma” mesajlı bir kampanya başlattı. #senbudeğilsin etiketiyle yürütülen kampanyada; eğitim, akademik ve kültür yayınlarının fiziki ve dijital korsanlarına karşı savaş açıyor. Bu kampanyayla, gençler, çocuklar, öğretmenler ve akademisyenler de olmak üzere toplum genelinde telifin önemine ilişkin bilincinin arttırılmasını hedefliyor.

 

İLGİLİ HABERLER